Természetes módszerekkel a kismama panaszok ellen
Sajnos az őszi-téli időszakban a terhesség sem véd meg minket a megfázástól, a fertőző vírusos megbetegedésektől. A magzat egészsége érdekében a hagyományos gyógyszereket most mindenképp érdemes elkerülnünk és természetes módszerekhez folyamodni a gyógyulás érdekében. Szerencsére még a várandósság idején is számos lehetőség áll a rendelkezésünkre, hogy az egészségünket minél hamarabb visszanyerjük. Ezeket persze bárki alkalmazhatja, gyerek és felnőtt egyaránt.
A legjobb persze a megelőzés, érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni az immunerősítésre. Megfelelő táplálkozás, vitamin-és ásványianyag bevitel alapvető ebben az időszakban. Még jobban oda kell rá figyelnünk, hiszen a téli időszakban szűkösebb a gyümölcs-zöldség választék. Kiemelt szerep jut a C-vitaminnak. Megfelelő öltözködés is alapvető, se alul, se túl ne öltözzünk. Járványos időszakban lehetőleg kerüljük a zsúfolt helyeket és beteg emberekkel ne érintkezzünk. Érdemes otthon fertőtlenítő hatású illóolajokat párologtatni, levendula, eukaliptusz radiata, citrom, teafa illóolaja mind megelőzés, mind betegség esetén alkalmazható kismamáknak is. Ha zsúfolt helyre, esetleg betegek közelébe megyünk, egy kis olivaolajba cseppentett illóolajat kenjünk a mellkasunkra.
Immunerősítő akupresszúrás módszer, ha a csecsemőmirigyet (szegycsonton, elől középen található) naponta 21-szer ütögetjük. Ezt is alkalmazzuk betegség esetén is. Hatásos immunerősítő a Gy 36 akupresszúrás pont is, ezt mindennap többször érdemes kezelni.
Ha pedig már érezzük a nátha kezdeti tüneteit, minél hamarabb alkalmazzuk a módszereket, mielőtt elhatalmasodna rajtunk a betegség. Talán a legfinomabb módszer a mézes-citromos gyömbértea fogyasztása, ami általános immunerősítő is. Ehhez reszeljünk le fél-egy cm gyömbérgyökeret öntsük fel 3 dl forró vízzel és hagyjuk állni legalább 10 percig, amikor már kissé meghűlt tegyük hozzá 1 citrom levét és 2-3 evőkanál mézet, naponta 2-3 alkalommal frissen készítve fogyasszuk. A gyömbér nem mellesleg enyhíti az émelygést, hányingert és a gyomorégést is.
Kezdeti megfázás tovább terjedését megakadályozhatjuk például éjszakára alkalmazott hagymazoknival vagy Ferrum phosphoricum D6 Schüsller sóval, amiből negyed óránként vegyünk be 1 tablettát és a nyelvünk alatt hagyjuk elolvadni.
Natrium Chloratum D6 sóból félóránként 1 tabletta segít rendbe tenni az orrnyálkahártyát, ha a híg, folyós nátha kisebesítette.
Mindenféle megfázásnál, influezás megbetegedésnél jó hatású a Magnezium Phosphoricum D6, ebből negyed óránként oldjunk fel 1 tablettát forró vízben és ezt igyuk meg.
Orrdugulás esetén Kalium Sulfuricum D6 óránként 1 tabletta elszopogatása segíthet, mellette masszírozzuk az orr két oldalát, különösen hatásos, ha az orr tövét, a Vab 20 akupresszúrás pontot kezeljük.
Természetesen számos homeopátiás szer is segítségünkre lehet a gyógyulásban. Most csak említésszerűen néhány: oscillicoccinum, ami megelőzésre is használható, Gripp-Heel és Corizalia komplex szerek.
Gyógynövények közül a kismamák is nyugodtan alkalmazhatják a csipkebogyót, amely magas C-vitamin tartalma révén is támogatja az immunrendszerünk működését, hibiszkuszvirág szintén magas vitamin- és ásványianyag tartalmú, a bodzavirág pedig segíti a légutakban felgyűlt nyák oldását. Készíthetünk ezekből teakeveréket. Bodza- és hibiszkuszvirág egyenlő arányú keverékéből 1 teáskanálnyit 2 dl vízzel leforrázzunk, majd 10 perc áztatás után hozzáadjuk a csipkebogyó-teát. Ehhez már előző nap áztassuk be a csipkebogyót, 3dl hideg vízbe 1 teáskanálnyit. Naponta 3-4x is ihatjuk, megelőzésre is jó kúraszerűen, de akkor három hét után tartsunk legalább 1-2 hét szünetet. A teát mézzel citrommal ízesítsük.
Ezenkívül még számos lehetőség, különféle pakolások, fürdők, gőzölés segíthetik a vírusok legyőzését, de ezekről majd később. Következő alkalmommal megfázással gyakran együtt járó köhögés természetes ellenszereit ismerheted meg.