Az előző részben a teafa illóolajának számos alkalmazási módját ismerhetted meg. Sokoldalúságát az biztosítja, hogy az egyik vagy talán a legerősebb fertőtlenítő hatású illóolaj, mindenféle mikroorganizmusok, baktériumok, vírusok, gombák ellen hatásos, kiváló gyulladásgátló. Ebben a bejegyzésben pedig megtudhatod, hogyan alkalmazhatod a teafaolajat a babaápolásban és nőgyógyászati problémák esetén.
Babáknál és gyermekeknél a teafaolajat csak higítva használd, sohase töményen. Sokat segíthet pelenkakiütés ellen, ha 1 teáskanálnyi babakrémbe, vagy az általatok használt popsikenőcsbe vagy egy fél teáskanálnyi sheavajba teszel egy csepp teafaolajat. Tejótvarra 2 teáskanálnyi olívaolajhoz 5 cseppet tegyél, bőrproblémáknál, kiütéseknél fürdővízbe is tehetsz egy teáskanálnyi olívaolajban feloldott 1 csepp teafaolajat.
Fertőző betegség esetén ( akár a baba beteg, akár más a családban) mosásnál a ruhákat is fertőtlenítsd teafaolajjal (erről a következő részben olvashatsz). Kisbaba mellett is nyugodtan fertőtlenítheted a levegőt teafaolajos párologtatással, csak ne felejtsd el a babák orra sokkal érzékenyebb, ezért kevesebb cseppet tegyél az aromalámpába.
A teafaolajat a 80-as évek elején kezdték a nőgyógyászatban is alkalmazni. Használata főleg a vagina gombás fertőzése (candida albicans) és gyulladása (trichomonas vaginalis) esetében sikeres.
Megelőzésként is jól alkalmazható, ha fertőtleníted vele a fehérneműdet. Alsóneműdre higítatlanul cseppents 1-2 cseppet, majd 2-3 perc múlva felveheted a fehérneműt. Utazásnál, idegen vagy közösségi mellékhelyiségek használatánál különösen ajánlott, főleg, ha hajlamos vagy ilyen jellegű fertőzésekre.
Menstruációkor a tamponod csúcsára vagy az intimbetétedre csepegtess 1-1 csepp levendula és/vagy teafaolajat, ez nemcsak gombaellenes hatású, hanem a kellemetlen szagokat is elfedi.
Akár megelőzés gyanánt, akár már kialakult probléma (fehérfolyás, hüvelygombásodás) esetén ülőfürdőként alkalmazhatod, 6 cseppet tegyél a fürdővízbe, miután valamilyen bázisolajban feloldottad a teafaolajat.
Fertőzések kialakulása esetén készíthetsz saját magad hüvelykúpot. Ehhez vegyél némi sheavajat, majd csepegtess hozzá 1-2 csepp teafaolajat (tehetsz hozzá pluszban levendula illóolajat is). Keverd össze és formázz belőle kúpot, majd tedd hűtőszekrénybe vagy mélyhűtőbe, hogy megkeményedjen. Lefekvés előtt alkalmazd. A cseppszámot estéről estére növelheted, amennyiben súlyos a fertőzés, vagy nem tapasztalsz látványos javulást. A tünetek megszűnése után még néhány napig folytasd a kezelést.
Irrigálhatsz teafa-levendula híg tisztított vizes oldatával is. 200 ml tisztított vagy desztillált vízbe 2-3 cseppet kell tenni, jól összerázni, és irrigátorral a hüvelybe juttatni. Még jobb a hatás, ha 2 csepp teafához 1 csepp levendulát is teszel.
A candidától nehéz megszabadulni, ezért a komplex kezelést igényel. Azonban, ha már az először jelentkező enyhe tünetek esetén (irritáció, viszketés, fehérfolyás) hamar elkezded alkalmazni önmagában is hatásos lehet. A teafaolajat alkalmazhatod ebben az esetben töményen is. Az ujjadra csepegtess 4-5 csepp higítatlan teafaolajat és naponta kétszer kenjd át alaposan a hüvelyfalat. Egy cseppet próbálj meg a méhszájig is eljuttatni. A kezelést a tünetmentesség elérése után még egy hétig folytasd. Utána is érdemes naponta egyszer a méhszájat érinteni egy csepp teafaolajjal, hogy a visszaesést megakadályozzuk.
Makacs candida, gomba esetén a kezelést a bélrendszer megtisztításához ajánlják a teafaolaj belőleges alkalmazását. 2-3 csepp teafaolajat egy kis mézben elkeversz vagy kb. 1 dl vízben és megiszod.
Amit az illóolajok belsőleg történő használatáról tudni kell:
A legfontosabb: az illóolajok belsőleges alkalmazása kizárólag olyan aromaterapeuta ajánlására történhet, aki fitoterapeuta is egyben és megmondja, azt is pontosan melyik típusú/márkájú illóolajat használhatod, mert nem könnyű kiigazodni a forgalmazott termékek minőségében. Tehát, ha belsőleg szeretnéd alkalmazni, mindenképp fordulj szakemberhez.
Mivel az illóolajok tömény koncentrátumok, ne lépd túl az előírt adagolást.
Naponta legfeljebb háromszor, kúraszerűen maximum 3 hétig használd, a kúrák között tarts minimum 2 hét szünetet,
Csak oldószerben fogyaszthatók, tisztán nem Az oldószer lehet például méz: 1 kávéskanálnyi mennyiségbe 1-2 csepp illóolajat vagy elszopogatva, vagy teába, vízbe keverve, esetleg kockacukorra cseppentve vesszük a szánkba. Oldhatjuk alkoholban is, például 1 evőkanál alkoholba teszünk 20 cseppet és ebből naponta 2-3 alkalommal 10-10 cseppet adunk teához.
Mielőtt használni kezded a teafaolajat, olvasd el az előző bejegyzést, amelynek a végén megtalálod az alkalmazásához szükséges fontos tudnivalókat.
Pingback: Teafaolaj, a komplex minipatika | Egészséges életmódszerek