Múltkoriban hosszan soroltam milyen illóolajokat ne használjunk a terhesség alatt, most jöjjön az, amelynek a beszerzését én feltétlenül ajánlom, mert nagyon sok mindenre használható a terhesség alatt és majd a kisbabánál is.
Többféle levendulaolajjal találkozhatsz, ezek közül válaszd a Lavendula angustifolia-t, azaz orvosi levendulát, mert ez a legmegfelelőbb a kismama és a csecsemő számára is. A levendula olaja általános gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, baktériumölő hatású, hámosító, bőrgyógyítő, nyugtató, stresszoldó, fájdalomcsillapító, görcsoldó.
Ideraktam magam mellé az illóolajos üvegcsét, lehunyom a szemem és máris egy provance-i levendulamezőn érzem magam. Sajnos ki kell nyitnom a szemem…
Egy kis napközbeni relaxáláshoz is kiváló, amire egyre többször van szüksége a kismamának, ahogy halad előre a terhesség. Az utolsó hónapokban egyre nehezebb lesz az alvás, egyfelől a pocak mérete miatt és a várakozás okozta türelmetlenség miatt is, ilyenkor különösen ajánlott aromalámpában párologtatni, szorongás ellen is kiváló. Ez pedig, valljuk be mindannyiunkban benne van. Rendben lesz-e minden a szülésnél, a kisbabával, milyen lesz az élet az új csöppséggel?
Természetesen csak jó minőségű, 100%-os tisztaságú, természetes illóolajat használjunk, párologtatásra is. A csecsemőre is lazító hatással lehet a levendula párologtatása, segítheti az elalvást. Kisbabánál viszont az első hetekben még ne használjunk illóolajat még párologtatásra se, belsőleg pedig később se. Ezenkívül vegyük figyelembe, hogy a picik érzékszervei még sokkal érzékenyebbek, mint a felnőtteké, így a szaglásuk is. Az olajból csak jóval kisebb mennyiséget használjunk, túl sok irritálhatja nyálkahártyájukat. Nagyobb babáknál masszázsolajba keverhetjük, hámosító és gyulladáscsökkentő hatása miatt érdemes a popsikenőcsbe is belekeverni. Önmagában sose használjuk, mindig keverjük bele hordozóanyagba, hiszen a kicsik bőre még nagyon érzékeny.
Térjünk vissza a várandós kismamákra. Már a terhesség kezdetétől alkalmazható. Enyhítheti az émelygést, gyömbér illóolajjal kombinálva fokozhatjuk ezt a hatását. Az illóolaja(ka)t hordjuk magunknál egy üvegcsében, és szükség esetén egy vászonzsebkendőre vagy pamut vattapamacsra cseppentsünk egy cseppet belőle, és ezt szagolgassuk addig, míg az illat teljesen el nem illan. Használhatjuk fájdalomcsillapításra, nyak-, váll-, hát, izomfájdalmak esetén az érintett terület bedörzsölésével.
Terhességi csíkok, striák megelőzésében segíthet, ha például mandulaolajba keverve a has és csípő környékét rendszeresen kenjük vele, mert erősíti a kötőszöveteket. Kellemes mellékhatása, hogy cellulitis ellen is hatékony. Terhességi ödéma elleni masszázsolajak ajánlott alkotórésze, kombináljuk citomolajjal. Alkalmazásánál saroktól egészen a fenékig alaposan masszírozzuk meg az olajkeverékkel a lábunkat úgy, hogy közben kezünk nyomásával a véráramlást a szív irányába préseljük.
Lázcsillapításra is használhatjuk, valamilyen alap-olajba, amit otthon találunk vagy valamilyen testápoló krémbe keverjünk négy csepp levendulaolajat, egy csepp citromolajat. Szív felől indulva, kifelé haladva kenjük a testünkre, ezt naponta maximum négyszer tegyük meg. Alkalmazhatjuk még hűtőfürdőként kis tengeri sóval kombinálva, vagy borogatásként.
Még egy dolgot érdemes megjegyeznünk a levendulával kapcsolatban, bármilyen rovarcsípés esetén egy-egy cseppet közvetlenül a csípésre kenve csillapítja viszketést, sőt szúnyogriasztóként is működik 30 ml bázis olajhoz 10 csepp illóolajat keverve kész is a vegyi anyagmentes házi riasztószer, hatása kb, 2 óráig tart.
Mielőtt a levendula illóolaját alkalmazni kezdjük (és ez áll minden más illóolajra is) teszteljük nem vagyunk-e érzékenyek rá. Ezenkívül ne felejtsük el terhesség alatt és csecsemőknél az illóolajakat csak külsőleg használjuk.
Ha tetszett és hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!
Pingback: Lenmag - az egyik legértékesebb táplálékunk 2. | Egészséges életmódszerek
Pingback: Teafaolaj, a komplex minipatika | Egészséges életmódszerek
Pingback: Illóolajhasználat csecsemőknél | Egészséges életmódszerek
Pingback: Körömágygulladás | Egészséges életmódszerek