Aromaterápia alkalmazása különösen nagy körültekintést igényel a terhesség időszakában. Ugyanis rengeteg olyan illóolaj van, amelyek vagy túl erősek, vagy vérzésmegindító, vérbőséget okozó hatásuk miatt akár vetéléshez, koraszüléshez vezethet. Jó, ha van egy listánk a kerülendő illóolajokról.
Úgy tűnik a szakemberek között sincs teljes egyetértés, mitől kell tartózkodnunk. Én a legerősebb tiltást veszem figyelembe, tehát, ha egy illóolaj kerülését valaki csak az első három hónapban tiltja, más pedig a terhesség teljes időszakába, akkor az utóbbi kategóriába sorolom be. Vannak olyan olajok (pl. a rózsa, ciprus), amelyet valahol tiltanak, máshol pedig ajánlják bizonyos terhesség idején fellépő problémákra. Valószínűleg ezeknél a mennyiség az, ami számít, véleményem szerint ezeket alapból inkább kerüld, biztos, ami, biztos. Azonban ha találsz egy boltban, ezeket tartalmazó, terheseknak ajánlott illóolajkeveréket, aggodalom nélkül vedd meg és alkalmazd, hiszen ezek bevizsgált termékek vagy egy megbízható, tapasztalt aromaterapeuta állít neked össze egy keveréket, használd nyugodtan.
A legszélsőségesebb vélemény szerint (francia szakemberek) a várandósság első 12 hetében mindenféle illóolajat kerülni kéne, hiszen mindegyikbe olyan sok hatóanyag van, akár 50-60 féle, amelyek a szervezet egyébként is felbolydult hormonrendszerét akár kedvezőtlenül is befolyásolhatják. Mások szerint, az erre az időszakra jellemző émelygés, hányinger ellen ajánlott olajakon kívül egyáltalán ne használjuk az aromaterápiát.
A felsorolt illóolajok egy részének kerülése persze nem vonatkozik a vajúdás időszakára, amikor már az a cél, hogy a szülés beinduljon.
A terhesség első hónapjaiban kerülendő, később mértékkel használható olajok: eukaliptusz globulus, eukaliptusz radiata, fokhagymaolaj, keserű mandula, kömény, utazók fája, majoranna, Dél-Amerikai sárgafenyő, téli majoránna, indiáncsalán, teafa, babér, peremizs, citromos eukaliptusz, palkaszár.
Ne használd a terhesség alatt: angyalgyökér, ánizsmag, ánizskapor, árnika, babér, bazsalikom, borókabogyó, borókafa, borsmenta, borsfű, büdöske v. bársonyvirág, cédrusfa, cickafark, ciprus, citronella, csombor ( más néven: csombord vagy borsikafű), csombormenta, édeskömény, fahéj, feketeüröm, gaulteria, geránium, gyantás husáng, izsóp, jázmin, kakukkfű, kámfor, koriander, majoranna, menta, mirha, muskotályzsálya, niaouli, pálmarózsa, római kamilla, rozmaring, rózsa, ruta, sárgarépa, szalmagyopár, szasszafrász, szegfűszeg, szerecsendió, szomáliai balzsamfa, szurokfű, tárkony, tuja, üröm, vanília, varádics, vasfű, zsálya
Ezek a tiltások az illóolajokra vonatkoznak (amiben ugye koncentráltan vannak jelen a hatóanyagok), nem jelenti azt, hogy magát a növényt is kerülnöd kell ( bár vannak ilyenek is, de erről majd később). Lehetőleg ezeket párologtatásra se alkalmazzuk. Belsőleg pedig semmilyen illóolajat ne használjunk a terhesség alatt.
Inkább ne használj illóolajat a terhesség alatt, ha volt már spontán vetélésed, ezalatt a terhesség alatt volt hüvelyi vérzésed, epilepsziás vagy szívproblémáid, cukorbetegséged, véralvadási zavaraid, pajzsmirigy problémáid, máj- vagy vese betegségeid vannak.
Ha tetszett és hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!
Pingback: Levendulaolaj - kismamáknak is | Egészséges életmódszerek