Az első hat hétben a csecsemőnél ne alkalmazzunk közvetlenül illóolajakat, se fürdőjébe, popsikenőcsbe téve, se masszázshoz. Viszont a párologtatóba, aromalámpába tehetsz bizonyos illóolajokat. A mesterséges aromákat, illatosítókat most érdemes kerülni, mert allergiás reakciókat válthat ki. Bár a babaszoba illatát kár lenne elnyomni, de itt is jól jöhetnek az illóolajok, ha fertőtleníteni akarod a levegőt, különösen, ha sok a látogató vagy fertőző beteg van a családban.
Bababarát illóolajok, amelyeket nyugodtan használhatsz az aromalámpában, viszont maximum csak 1-2 cseppet cseppentve: citrom, citromfű, eukaliptusz citriodora, lavandula angustifolia, mandarin, narancs, neroli, pálmarózsa, római kamilla, rózsa, rózsafa, szantál, teafa. Én a levendulát, citromot, teafát ajánlom, amelyek a legjobb fertőtlenítő hatással rendelkeznek.
Párologtatás esetén ezen az arányon 1 éves korig ne változtass, a babáknak még nagyon érzékeny az orruk is.
Hathetes kor után bizonyos illóolajokat elkezdhetsz használni, fürdőbe, masszázsba téve is.
1 éves korig 10 ml vívőolajban vagy tejben maximum 1 cseppet feloldva alkalmazhatod az illóolajokat. A fentebb felsoroltak alkalmazhatóak (a teafát inkább csak három hónapos kortól), de mindig teszteld, mielőtt alkalmazod. Babák esetén pedig még fontosabb, hogy csak kiváló minőségű, első lepárlású illóolajokat használj.
Az én ajánlatom a levendula, ami nyugató hatású, segíti az elavást. Ezenkívül fájdalomcsillapító, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, bőrproblémák esetén is hatékony segítséget nyújt. Mandarin és édes narancs, amelyek görcsoldók és emésztésjavítók, hasfájós babáknál jó hatású lehet. Persze, speciális probléma esetén a legjobb, ha konzultálsz aromaterápiával, aki ajánl, vagy kikeveri számodra a megfelelő illóolajkeveréket.
Ha pedig bizonytalan vagy, hogy tömény illóolajokat alkalmazni mered-e, akkor válaszd az aromavizet, amely az illóolaj előállítása (lepárlása) során képződött víz, amely sokkal gyengédebb. Babáknál jól használható a levendulavíz , a rózsavíz vagy a citromfűvíz.