Vérszegénység ellen – (nemcsak) kismamáknak

Természetes módszerekkel a kismama panaszok, terhességi tünetek ellen

A terhesség alatt gyakran kialakul kisebb-nagyobb mértékű vérszegénység. A magzati vérkörrel hosszabb lesz keringés, nő a vér térfogata, így adott térfogatra már kevesebb vörösvérsejt jut. A vörösvérsejtekben található vastartalmú hemoglobin szállítja az éltető oxigént tüdőből a sejtekhez. Hiánya vérszegénységhez és az ezzel járó fáradékonysághoz, fázékonysághoz, gyengeséghez, csökkent teljesítőképességhez, ingerlékenységhez vezethet. A koncentrálóképesség általában romlik, álmatlanság, fülzúgás, látási zavarok, szédülés, fejfájás, ájulás-érzés jelentkezhetnek. Megfelelő táplálkozás nagyon fontos a megelőzéshez. Ehhez a vas, a folsav, a B12 vitamin és a réz bevitelére és megfelelő felszívódására kell figyelnünk.

Legfontosabb a vas, ami a hemoglobin alkotórésze. Felszívódását segíti a C-vitamin, a fehérje, gátolja viszont a kávé, a tea, a cink és az oxálsav tartalmú növények, ezért kevésbé ajánlott a spenót és sóska, hiába magas a vastartalmuk. Ehetünk viszont húsféléket, májat, kagylót, babféléket, zabpelyhet, búzacsírát. Nagyon jó a mák, akár főzőcskézni, sütögetni se kell, napi egy teáskanál őrölt mákot keverjünk el ugyanennyi mézzel és fogyasszuk el.

Ajánlott még cékla aminek ugyan nem kiugróan magas a vastartalma (0,78 mg/100 g) viszont az a zöldségféle, amelyből a test legjobban tudja hasznosítani a vasat. Ráadásul a visszerek kialakulásának megelőzésében is jó szolgálatot tesz. Folsavban pedig nagyon gazdag, Ihatjuk nyersen a kipréselt levét, a főtt változatát salátaként mindenki ismeri, de érdemes nyers, reszelt változatát is kipróbálni, amihez citromlevet adunk és kevés olivaolajjal meglocsoljuk (helyette használhatunk tejfölt vagy kefírt is), sóval, esetleg fehér borssal ízesítjük, ízlés szerint édesítjük, kombinálhatjuk reszelt almával esetleg lila hagymával, öntetét feldobhatjuk mustárral vagy tormával. Kedvenc köretem a kockákra vágott, rozmaringos, zöldfűszeres olajjal megspriccelt cékla, krumplival vagy egyéb zöldségekkel sütőben megsütött változata, a 22 hónapos fiam is imádja.

A vas felszívódását segíti a Ferrum Phosphoricum C9, napi 4×5 golyócskát elszopogatva. A Schlüsser sókban ásványi anyagként is jelen van a vas, ezért ezt akkor alkalmazzuk, ha nem szedünk külön vaskészítményt. Felváltva egyik nap szedjük a Ferrum phosphoricum D12 3×2 tablettát, másik nap Calcium phosphoricum D6 3 × 2 tablettát.

A folsav nemcsak a magzat egészséges fejlődése érdekében szükséges, hanem a vérszegészség megelőzése miatt is. Forrása a cékla, máj, leveles zöldségek, gyümölcsök. Segíti a felszívódását a Folic acid C9 homeopátiás szer napi 4X5 golyócskát adagolva.

B12-vitamin elengedhetetlen a vérképzéshez, főleg a húsfélék, a máj tartalmazza.
A réz hiánya is okozhat a vérszegénységet, ezért ennek pótlására is figyeljünk. Fogyasszunk diót, mogyorót, kókuszt, hüvelyeseket, halat.

Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


One thought on “Vérszegénység ellen – (nemcsak) kismamáknak

  1. Pingback: Egészséges mákos finomságokkal a vérszegénység és csontritkulás ellen. | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.