„Csontvesztés”, csontritkulás, fogromlás ellen – (nemcsak) kismamáknak

A terhesség és a szoptatás idején a magzat, majd a baba megfelelő fejlődése érdekében jelentősen megnövekedik a kismama szervezetének kálcium igénye. Ha ehhez nem jut hozzá, akkor a csontokból, fogakból vonja ki a kálciumot. Csak egy kis odafigyeléssel, a megfelelő étrenddel megakadályozhatjuk a fogaink romlását, csontjaink gyengülését. Viszont nemcsak a kálciumbevitelre kell koncentrálni.

A megfelelő mennyiségű kálcium persze alapvető. Hagyományos felfogásban a legjobb kálciumforrás a tej, viszont, hogy ez mennyire egészséges arról erősen megoszlanak a vélemények, személy szerint előnyben részesítem a kemény sajtokat (az ömlesztett sajtok foszfortartalma magas lehet, sok lágy sajtnál meg bizonytalan, hogy pasztörizált tejből készült-e, ami a kismamáknál ajánlott) és az erjesztett tejtermékeket. Azonban tej-és tejtermékek fogyasztása nélkül is biztosíthatjuk a kálciumot a szervezetünk számára. Kiváló kálciumforrás a szezámmag, a mák, az olajos magvak, dió, mandula, a zöldségek közül az articsóka, zöld színű zöldségek pl. káposzta, brokkoli, gyümölcsök közül a narancs, málna, ribizli. Egy pohár tej helyett megehetsz 3 narancsot vagy két articsókát, 50 g sovány sajt helyett pedig 150 g brokkolit, ugyanannyi kálciumhoz juttatod a szervezetedet.

Viszont nemcsak a kálcium mennyisége fontos tényező, hanem, hogy ez mennyire tud felszívódni. A kálcium felszívódását gátolja a sok foszfor, foszfáttartamú ételek ( kóla, húsfélék, ömlesztett sajtok), oxálsav (sóska, spenót), kávé. Sőt a cukor is hatással van a kalcium-anyagcserére is. Kísérletek bizonyították, hogy már 100 g cukor elfogyasztásának eredményeképpen a szervezetből kikerülő kalcium mennyisége fokozódott.

A kálcium felszívódásához szükség van D-vitaminra. Fő forrásai: tej, tojás, vaj, máj, halak, gabonafélék, hidegen sajtolt olajak. Tartózkodjunk sokat a szabad levegőn, télen is. Mivel a kálcium beépüléséhez alapvető a rendszeres testmozgás, legjobbak a szabadban végzett tevékenységek. Egy intenzív séta, vagy a terhesség vége felé, ahogy jólesik. Ne feledkezzünk meg a magnéziumról sem, amelynek hiányában a csontok szilárdsága csökken. Az ideális kálcium-magnézium arány 2:1.-hez. Persze a magnéziumhiányt elég gyorsan megtapasztalhatjuk egy jó kis éjszakai izomgörcs formájában.

Azonban, hogy teljes legyen a kép, tudnunk kell, hogy más vitaminok és ásványi anyagok is szükségesek a csontjaink egészségének megőrzéséhez és a magzat csontjainak megfelelő fejlődéséhez. A B6- vitamin (teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak, mák, káposzta) a porcnövekedéshez és csontépítéshez szükséges, K- vitamin ( brokkoli, káposzta, máj) a kálcium csontokba szívásához kell, mangán ( mandula, búzacsíra, áfonya, hüvelyesek) hiányában elvékonyodnak a csontok. A bór (teljes kiőrlésű gabonák) a D- vitamin képződéséhez szükséges, a cink a csontok megújulásában és a folsav felszívódásában játszik szerepet, a folsav pedig egy csontkárosító anyag lebontásához nélkülözhetetlen.


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.