Mi a baj a fehér cukorral?

A pontosabb kifejezés mi a baj a finomított cukorral. Hát üres kalória, de ez még a legkevesebb…

Lássuk, hogyan is készül a fehér cukor.

A fehér cukrot nálunk a cukorrépából nyerik ki, ez a legolcsóbb, de amúgy a világ cukortermelésének alapanyaga 70%-ban a cukornád. A módszer viszont mindkét esetben ugyanaz. Az áztatott majd kipréselt felszeletelt növényt mésszel tisztítják . Csakhogy ilyenkor a szennyeződésekkel együtt minden szerves anyagot is kivonnak a cukros oldatból. Így marad az üres, értéktelen kalória, amiből amúgy is fogyasztunk eleget. További tisztítási és finomítási eljárások során sűrű szirup lesz, ezt egy kis rásegítéssel kristályosítják, majd megszárítják, és így kapjuk a kristálycukrot, majd a porcukrot.

A túlzott cukorfogyasztás hatásai

Már a szájban rombol. A fogszuvasodást általában azok a szájüregben található baktériumok okozzák, melyek felveszik és lebontják az elfogyasztott cukrot (nemcsak a szacharózt, ami a fehér cukor, hanem a glükozt, fruktózt stb.).

A finomított cukor semmilyen vitaminhoz, ásványi anyaghoz nem juttatja a szervezetet, viszont a megemésztéséhez ezek szükségesek, így a szervezetünktől vonja el azokat.
A szénhidrát és a cukor feldolgozásához a szervezetnek B1 vitaminra (Tiaminra) van szüksége. A túlzott cukorfogyasztás emiatt akár vitaminhiányt is okozhat. A B1 vitamin befolyásolja az idegrendszer működését, elősegíti a gondolkodást és a figyelem összpontosítását. Ha mi a munkánkban, a gyerek az iskolában koncentrációs problémákkal küszködik gondoljunk erre is. A B1 vitamin hiány a tejsav és a piroszőlősav felhalmozódását okozza a szervezetben, neuraszténiás tünetekkel, étvágytalansággal szívgyengeséggel és keringési elégtelenséggel járhat. Ennek eredménye a fáradtság, ideggyulladás, izomgyengeség, a depresszió, álmatlanság, bélrendszeri problémák, ödémaképződés, majd bénulások és a szívműködés zavara következtében beálló halál.
Ez elég rosszul hangzik, nassolás után (ha már lemondani nem tudunk róla) töltsük fel a B1 vitamin raktárainkat (B1-vitaminban gazdag az élesztő, búzacsíra, búzakorpa, teljes kiőrlésű lisztek, lencse, endívia, dió, mogyoró, tökmag).

Erősen savasítják a szervezet kémhatását, így a csontokból kivont kálciummal és ásványi sókkal kénytelen kompenzálni a testünk, ez pedig csontritkuláshoz vezet, ami idősebb korban különösen veszélyes.

Az egyszerű cukrok gyorsan bejutnak a vérbe, és így hirtelen megnövekszik a vér glükózszintje. A hasnyálmirigynek gyorsan kell inzulint elválasztania ahhoz, hogy le tudja bontani a felesleges glükózt. Ennek eredményeként vércukorszint-csökkenés történik, sokszor a normál érték alá, így rövid idő alatt visszatér az éhség. Ráadásul a magas vércukorszint endorfin termelésére serkenti az agyat, és ez a cukorfüggőség kulcsa.

Az endorfin a hangulatfokozásért felelős hormon. A cukor tehát a szervezetben kémiai úton hozza létre a jókedvet, ezért is szeretjük annyira a csokoládét, a süteményt, amikor némi vigaszra van szükségünk. Az agy hozzászokik a magas vércukorszinthez, és az endorfin termelését attól teszi függővé. Így viszont cukor hiánya esetén a szervezetben jelen levő endorfin mennyisége csökken, amitől lehangolttá, lassúvá válunk.
Így újabb adag cukorra vágyunk, hogy szinten tartsuk a hangulatunkat. Ezzel létrejött egy igazi ördögi kör vagyis maga a cukorfüggőség.

A cukor a hasnyálmirigyet és az egész szervezetet erőltetett anyagcserére kényszeríti. A hasnyálmirigy a fokozott terheléstől előbb-utóbb kimerül, és képtelen ellátni a funkcióját, ez vezet a cukorbetegség kialakulásához.
Nem így az összetett szénhidrátok (gabonakeményítő, gumók, főzeléknövények), amelyek miután megemésztődnek és lassan beáramolnak a vérbe, állandó glükózszintet tartanak fenn néhány órán át, és a hasnyálmirigy jobb működését teszi lehetővé.

Ráadásul a vérbe hirtelen beáramló nagy mennyiségű glükoz leköti az immunsejtek receptorait, kiszorítva például az értékes C vitamint, gyengítve ezzel az immunrendszer megfelelő működését. A vizsgálatok szerint már napi 100 gramm fehér cukor elfogyasztása esetén is 40%-kal csökken a szervezet ellenálló-képessége.

A gyomorban fokozza a savkiválasztást, ezért hajlamosít a fekélyre. Túl sok gyomorsavnál csökkentsük a cukorfogyasztást. Gyakran okoz epehólyag-megbetegedéseket, gyomor- és nyombélgyulladást.
A cukor hatására a káros bélbaktériumok száma jelentősen megnövekedik, a vékony- és a vastagbélben gyulladás léphet fel. De nemcsak a baktériumok, hanem a candida-gomba, és a rákos sejtek is nagyon szeretik a cukrot. Ráknak nemcsak az elburjánzásában, de a kialakulásában is szerepet játszik. A vizsgálatok összefüggést mutattak a végbélrák, az emlőrák, a leukémia, a hasnyálmirigyrák és a cukorfogyasztás között.

Míg a cukorrépa cukortartalma 18%, a finomított cukoré 95%. A szervezetünk nincs felkészülve ilyen töménységű cukor befogadására, ezért nem is képes maradéktalanul megemészteni, a fölös cukor megerjed. Ez ugyanúgy hat a szervezetre, mint az alkohol, károsítja a májat. A máj károsodása révén a látás és a bőr épségét is veszélyezteti. A bőrbetegségek közül az akne és a dermatitisz kialakulásában és fenntartásában a cukor komoly szerepet játszik. A cukor hatására a vér “rossz” koleszterinszintje és egy másik, kedvezőtlen vérzsírösszetevő mennyisége , ami a koszorúérbetegség kockázatát jelentősen növeli.

És az elhízást még nem is említettem.

Sajnos a sort a káros hatásairól még lehetne tovább folytatni, de azt hiszem ennyi információ most bőven elég. Bevásárlás előtt olvassuk el ezt a leírást, jó eséllyel elmegy a kedvünk attól, hogy a kosárba édességeket pakoljunk.

Mindezek ellenére azt mondom, nem lenne probléma a cukorfogyasztás, ha annyiról lenne szó, hogy a reggeli teánkba, kávénkba raknánk egy-két kiskanállal, néha megennénk egy-egy sütit, néhány gombóc fagyit. Itt is a mérték a lényeg. Maximum 6 grammot szabadna fogyasztanunk naponta ahhoz, hogy a cukor káros hatásai ne érvényesüljenek. A fő probléma ott van, hogy a cukorfogyasztásunk jelentősen megnőtt az utóbbi évszázadban. De erről majd a következő bejegyzésben írok.

Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


5 thoughts on “Mi a baj a fehér cukorral?

  1. Pingback: Paleolit étrend | Egészséges életmódszerek

  2. Pingback: Kampányfilm a cukros üdítők ellen | Egészséges életmódszerek

  3. Pingback: Mi a baj a kukoricasziruppal? | Egészséges életmódszerek

  4. Pingback: „Csontvesztés”, csontritkulás, fogromlás ellen - (nemcsak) kismamáknak | Egészséges életmódszerek

  5. Pingback: Marcipán házilag cukormentesen | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.