Paleolit étrend

 Source: multiplydelicious.com via Jason on PinterestAz utóbbi években itthon is egyre népszerűbb az ún. paleo vagy paleolit étrend, amellyel a követői szerint megelőzhetők, sőt számos esetben gyógyíthatók a civilizációs betegségek. A kőkorszaki vadászó-gyűjtögető életmódot egy modern táplálkozási tervbe rendezték. Lényege, hogy az ősember feltételezett táplálékainak fogyasztásával és a modern ételek mellőzésével biztosítható a hosszantartó egészség.

1975-ben megjelenő Walter L. Voegtlin gasztroenterológus könyvében olvashatunk először erről az étrendről. E szerint az ősember főleg zsírt és fehérjét fogyasztott és csak kis mennyiségben jutott szénhidráthoz. Az indoklás szerint, ahhoz elég idő volt, hogy az anyagcsere megfelelően alkalmazkodjon a kőkorszaki ember táplálékaihoz. Azonban a mezőgazdaság feltalálása óta jelentős mértékben megváltozott az emberi táplálkozás és a természetes szelekció már nem biztosít elég időt arra, hogy genetikailag alkalmazkodjunk az új étrendhez. Ennek következtében számtalan civilizációs betegség alakul ki, melyeknek az oka nem más, mint az, hogy szervezetünk nincs felkészülve az “új” élelmiszerekre.

A paleolit étrendben az élelmiszer-energiabevitel aránya 56-65%-ban állati eredetű és 36-45%-ban növényi eredetű. Javasolja a magas fehérje tartalmat (19-35%), zsírtartalmat (28-47%) és az alacsony szénhidráttartalmat (22-40%). Utóbbiak az ún. lassan felszívódó szénhidrátok, melyek alacsony glikémiás indexűek.

A paleo étrend alkotói:gyümölcsök, zöldségek, állati húsok, zsírok, halfélék, tenger gyümölcsei, tojás, olajos magvak/csonthéjas gyümölcsök (mandula, kesudió, törökmogyoró, pisztácia, fenyőmag, dió, tökmag, gesztenye, stb.), hidegen sajtolt növényi olajok (olívaolaj, kókuszzsír) mértékkel, gombák

Ami tilos:

  • Gabonafélék (búza, árpa, köles, zab, rizs, vadrizs, rozs, kukorica, cirok, stb.)- a gluténmentes zab, amaránt kompromisszumként kis mennyiségben fogyasztható- elvileg nem része a pelaolit étrendnek, de Szendi Gábor a könyvében ajánlja a zabot
  • Hüvelyesek (babfélék, borsók, lencse, szója, amerikai mogyoró, stb.)
  • Keményítő tartalmú zöldségek (burgonyafélék, manióka, keményítő tartalmú gyökerek, csicsóka, tápióka, jamgyökér vagy édesburgonya)
    A gabonák, hüvelyesek, burgonya, paradicsom lektint tartalmaznak, amely a belekben gyulladást okoz, növeli a bél áteresztőképességét, különféle immunreakciókat okoznak, hozzájárulnak a gluténérzékenység kialakulásához.
  • Tej és tejtermékek- komprumisszumként a “hazai paleolitban” a kemény, érett sajt fogyasztható, fogyasztható a vaj ( ez zsiradéknak számít)
    Allergizáló, immunreakciókat és inzulinszintet növelő hatása miatt.
  • Növényi olajok (hidrogénezett növényi olaj, margarin)- Kerülni kell az ezekben található transzzsírokat, a nagy mennyiségű, főleg omaga 6 -t tartalmazó növényi olaj fogyasztásának egészségügyi kockázata, hogy megborul az ideális omega 3- omega 6 arány.
  • Cukorfélék (répacukor, nádcukor, fruktóz)
  • Félkész-, készételek

 

A sokféle tiltott étel helyett, persze nemcsak húst kell enni, hiszen mellette nagy mennyiségben fogyasztanak zöldséget, gyümölcsöt. A gabonát darált olajos magvakkal helyettesítik, “tejet” is ezekből készítenek.

Nyolcvanas években újabb könyveket adtak ki a témában és megjelent a paleolit étrend megengedőbb változata is, amely nem bizonyos táplálékforrások kizárásán alapul, hanem a kőkori táplálkozás zsír-fehérje-szénhidrát arányát veszi figyelembe, és a sovány tej, a teljes kiőrlésű kenyér, a barna rizs fogyasztását is engedi. Szélsőséges változatként azonban a nyers paleodiéta is teret kezd hódítani, követői csak nyers húst, zöldséget és gyümölcsöt esznek. Igazi mozgalommá Amerikában vált 2002-ben, akkor jelent meg Loran Cordein könyve a paleo diétáról.

Itthon Szendi Gábor cikkeiből, honlapjáról, könyveiből lehet részletesen megismerni a paleolit étrendet és az alapos, el kell ismerni, nagyon meggyőzőnek tűnő érvelést, hogyan járulhat hozzá az egészség megtartásához illetve visszanyeréséhez. Bár nem hiszem, hogy ez lenne az egyedüli, mindenki számára üdvözítő út az egészség megőrzéséhez. Már kialakult egészségügyi problémáknál, amelyeknél nagyrészt a helytelen táplálkozási szokásokat okolhatjuk, mint például az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség, a csontritkulás, az autoimmunbetegségek, az akne vagy a súlyos vitaminhiány, érdemes kipróbálni (orvosi felügyelettel) és megtapasztalni néhány hét vagy hónap után, hogyan érezzük magunkat.

Ha kedved támadt kipróbálni, itt van néhány jó tanács, hogyan kezd el átalakítani az étrendedet ( egyedül a vega résszel nem értek egyet, nem hiszem, hogy általános lenne, hogy a paleolit étrendet követő automatikusan megkívánná a húst, és vannak paleo vegák is, bár biztos nem sokan). Azonban, ha túlzásnak tartod (ahogy én is), hogy ennyi mindent kiiktass az étrendedből, akkor is érdemes megismerkedni az interneten fellelhető számos paleo recepttel, változatosabbá, egészségesebbé tehetjük az étrendünket és talán könnyebben csökkenthetjük a sokszor túlzásba vitt szénhidrát fogyasztást és lecserélhetjük az unalomig megszokott krumpli-rizs-tészta köreteket.


2 thoughts on “Paleolit étrend

  1. Pingback: Paleolit étrend pro és kontra | Egészséges életmódszerek

  2. Pingback: Schnitzer étrend - ősi táplálkozási forma az egészségért | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.