Medvehagyma fűszer és gyógynövény

Source: slottstradgardsmastaren.blogspot.se via F on Pinterest

A medvehagyma nemcsak finom, fokhagyma ízű és illatú fűszer, hanem erős hatású gyógynövény is. Gyógyhatásait konyhai felhasználás mellett is élvezhetjük, de igazán akkor hatékony, ha kúraszerűen alkalmazzuk frissen, teaként, vagy készíthetünk belőle esszenciát, bort vagy krémet is.

Konyhai felhasználása rendkívül sokoldalú, hiszen szinte bármilyen (nem édes) ételbe beilleszthető szendvicsbe, salátába, palacsintába, omlettbe, kenyérbe téve, vagy levesként, főzelékként, krémként, húsokhoz elkészítve. Töményen is alkalmazható, nemcsak medvehagymás, hanem medvehagyma főzelék is készíthető, ami erősen fokhagymás spenótra emlékeztet.

Készíthetünk belőle pestót, ehhez vágjunk össze 8-10 darab medvehagyma-levelet, olívaolajjal, kevés sóval és esetleg reszelt parmezánnal keverjük ki.

Vagy medvehagyma pástétomot, amit kenyérre is kenhetünk. Tegyünk 2 csésze felvágott medvehagymát,1 csésze napraforgó magot, pár szem apróra vágott olajbogyót, kiskanál sót, 1 evőkanál hidegen sajtolt olívaolajat, 3-4 evőkanál frissen facsart citromlevet aprítógépben összedolgozunk, amíg össze nem áll krémessé. A pestót és a pástétomot is hűtőszekrényben tároljuk.

A medvehagyma a hatását leginkább frissen és nyersen fejti ki, ezért alkalmazzuk akár önmagában rágcsálva, vagy léként kefírbe, joghurtba keverve. Ha érzékeny a gyomrunk, de nem szeretnénk lemondani a medvehagyma áldásos hatásairól, akkor a növény összevágott levelét öntsük le meleg tejjel, s csak két-három óra áztatás után fogyasszuk apró kortyonként.

Szezonon kívül is alkalmazhatjuk, bár a szárítása kevésbé ajánlott, mert a hatóanyagai ezáltal csökkennek, lefagyaszthatjuk vagy hűtőben olívaolajban tárolhatjuk, akár a következő szezonig. Ehhez az alaposan megmosott és lecsepegtetett medvehagyma leveleket vágjuk apróra vagy  daráljuk le, sózzuk meg (kb.1kg -hoz 15-20dkg só) és locsoljuk meg olívaolajjal. Tegyük jól záródó befőttesüvegbe, jól lenyomkodva, hogy ne maradjon benne levegő.

Ha elsősorban gyógynövényként alkalmazzuk, tegyük ezt kúraszerűen, amely 2-3 hétig tart általában.

Használhatjuk teaként, akkor egy csészéhez egy evőkanálnyi apróra vágott medvehagymalevelet kell leforrázni.

Amennyiben medvehagyma esszenciát készítünk, akkor az apróra vágott leveleket lazán üvegbe töltjük, 38-40%-os pálinkával felöntve 2-3 hétig melegen, lehetőleg napon tartjuk.
Medvehagymaborhoz egy maréknyit felaprított levelet tegyünk negyed liter fehérborba és rövid ideig forraljuk. Ízlés szerint édesítve, apró kortyonként fogyasztjuk.

Fájó izületekre tehetjük a friss leveleket is, vagy medvehagymaolajat. 70 g apróra vágott medvehagyma levelet és 30 g apróra vágott petrezselyem zöldet felöntünk annyi extraszűz olívaolajjal, amennyi ellepi. Ezt két hétig a napon érleljuk, majd leszűrjük.

Ebből a medvehagymaolajból készíthetünk medvehagyma-krémet. Ehhez vízgőz felett olvasszunk meg 30 g shea vajat. Majd a gőzről levéve adjunk hozzá 10 g medvehagymaolajat, 10 g búzacsíraolajat, 1 kk kukoricakeményítőt, 5 csepp levendulaolajat és egy kapszula E-vitamint és alaposan keverjük össze.


One thought on “Medvehagyma fűszer és gyógynövény

  1. Pingback: A medvehagyma veszélyei avagy a növénygyűjtés szabályai | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.