Újra itt az ősz. A nyirkos, hűvös idővel egyre gyakoribb probléma a különféle megfázásos és légúti megbetegedések náthával, köhögéssel, torokfájással. A legjobb, ha már a megelőzésre nagyobb figyelmet fordítunk.
Önmagában a méz is kiváló mind megelőzésre, mind megfázás, köhögés, torokfájás esetén, hiszen kiváló immunerősítő, vírus- és baktériumölő hatású. Hatását azonban tovább fokozhatjuk többek közt fokhagyma, fahéj, fekete retek, torma segítségével.
A fokhagymát számtalan módon kombinálhatjuk a mézzel (itt írtam róla korábban), ezzel nemcsak a hatóanyagok mennyiségét fokozzuk, hanem az erős ízű fokhagyma is jobban, könnyebben fogyaszthatóvá válik, a gyerekek is könnyebben megeszik. (Mézet csak 1 évesnél idősebb gyermekeknek adjunk.)
A mézet fahéjjal is keverhetjük (egy evőkanál mézbe egy csapott kiskanálnyi őrölt fahéjat tegyünk), ami erősíti az immunrendszerünket, megvéd a vírusoktól, baktériumoktól. Megfázás, köhögés, hurut esetén ajánlott három- négy napon keresztül naponta háromszor fogyasszunk egy kanál fahéjas mézet.
A torma is természetes antibiotikum, nagy mennyiségű C-vitaminnal, kitisztítja a légutakat és hörgőket, köptető hatású. A mézes tormához reszeljük le egy kis tormát, és keverjük össze azonos mennyiségű mézzel. Hűtőben hagyjuk összeérni. Akár naponta háromszor is fogyaszthatjuk.
Hasonló hatású a fekete retek, ami légúti betegségek, köhögés, rekedtség, nátha gyógyítására használható. Egy fekete retket vágjuk félbe, kaparjuk ki a közepét, az üreget töltsük meg mézzel, majd becsomagolva tegyük a hűtőszekrénybe és hagyjuk érni 1 napot. A mézet közvetlenül a retekből kanalazgathatjuk naponta többször is.
Na és az igazi hatóanyag bomba
Fahéjas/ tormás -mézes fokhagyma fekete retekben
A fent leírt módon a fekete retekben képzett üregbe beleteszünk néhány fokhagyma gerezdet, reszelhetünk bele akár egy kis tormát is és így érleljük fahéjas mézben. A fahéjat közvetlenül a fogyasztás is belekeverhetjük a mézbe.