Gyomorégés ellen – (nemcsak) kismamáknak

Természetes módszerekkel a kismama panaszok, terhességi tünetek ellen

A gyomorégés, a reflux tünete gyakran előfordul a terhesség idején. Néha végigkíséri mind a 9 hónapot, de általában a terhesség elejére és végére jellemző. A terhesség elején jelentkező gyomorégés annak a következménye, hogy egyfelől a szervezetben fokozódik a kiválasztás és az emésztés aktivitása, tehát a gyomor sósav tartalma is emelkedik, másfelől szervezet jóval több női nemi hormont (progeszteront és ösztrogént) termel, ami a test minden részén ellazítja a simaizmokat, beleértve a nyelőcső alsó záróizmát is. A nyelőcső-gyomor határán elhelyezkedő záróizom ellazulása pedig elősegíti a savas gyomortartalom nyelőcsőbe való visszajutását és így a gyomorégés, esetleg savas felböfögés kialakulását. A késői gyomorégések oka általában az, hogy a növekvő méh átrendezi a hasüregi szerveket, felfelé nyomja a gyomrot. A probléma főleg étkezések után tapasztalható. Tehetünk ellene természetes módszerekkel, a tanácsokat, megoldási lehetőségeket nemcsak terhességi gyomorégés ellen alkalmazhatjuk.

Étkezés

  • Lehetőleg gyakrabban és kevesebbet együnk, mindig alaposan rágjuk meg az ételt.
  • Kerüld azokat az ételeket, amelyek gyomorégést, vagy túlzott savtermelést okozhatnak (túl fűszeres, zsíros ételek, édesség, kávé, gyümölcslé, paradicsom,
  • Kerüld a felfúvódást elősegítő ételek fogyasztását (brokkoli, káposzta, karfiol, hagyma, kelbimbó, bab és szénsavas italok).
  • A főétkezések között fogyassz fehérjében gazdag élelmiszereket. Egy kis túrót, joghurtot, kefirt. A bennük található fehérjék elősegítik a sav közömbösítését.
  • Étkezés előtt igyál pár korty melegvizet, mert az elősegíti az emésztést.
  • Rágcsálj pépesre 3-4 szem mogyorót, diót (magnéziumban gazdag olajos magvakat, esetleg szezámmagot), ami csökkenti a savat.
  • Egy fél főttkrumplit, vagy nyers répát addig rágjál, amíg édeskés ízt nem érzel a szádban. Ez közömbösíti a gyomorsavat.
  • Jó hatású a nyers krumpli leve, naponta 4-6 részre osztva igyunk meg egy negyed csészsényi levet.
  • Reggel éhgyomorra igyál nyers káposzta levét, ez fekély ellen is alkalmazható.
  • Paradoxnak tűnő módon a friss citrom leve vízzel higítva is segít.
  • Egy kávéskanál mustár, evés után is hatásos.
  • Sétáljon egyet étkezés után, semmiképp ne feküdj le
  • Viselj kényelmes, derékban bő ruhadarabokat.
  • Pihenésnél, alvásnál használj több, vagy magasabb párnát, vagy emeld meg az ágy fejrészét.

Gyógynövények

Készítsünk teakeveréket 1-1 rész körömvirág, akácvirág felhasználásával. A keverékből 1 teáskanálnyit forrázzunk le 3 dl vízzel, 5-8 percig
hagyjuk állni. Naponta 2-szer, éhgyomorra fogyasszuk.Vagy rágcsálj kálmosgyökeret.

A gyomorégést fokozhatja a málnalevéltea is, amit a bábák javosolnak a méhnyak előkészítésére. Ezért, ha már eredendően ilyen problémával küzdesz, inkább kerüld a tea fogyasztását.

Homeopátia

Asa foetida C9. naponta 4×5 golyó: Segít a felfújódással, a puffadással, böfögésselj járó gyomorégésen.
Capsicum C9, naponta 4×5 golyó ajánlott annak a kismamának, aki jelentősen meghízott. Tipikus tünet a nyelven jelentkező égő érzés, a nagyfokú szomjúság. Meglepő lehet, hogy a folyadékfogyasztás hidegrázást idézhet elő.
Carbo vegetabilis C9. naponta 4×5 golyó kimerültség, felfúvódás, sok bélgáz esetén, köldök feletti puffadás, nyomásérzékenység és fájdalom is kísérheti. Friss levegő jótékony hatású.

Schüssler-só
A Natrium phosphoricum D6 Shüssler-só hatékonyan közömbösíti a túlzott mennyiségben termelődött gyomorsavat. Szükség esetén 2 tablettát kell elszopogatni.
 
Akupresszúra

Naponta 2-3 alkalommal néhány percig kezeljük a következő pontokat:

Szb 6 : Erról itt találsz információkat.

Bef 12: Ez a pont a test középvonalában elől található a köldök és a mellcsont alsó szélét összekötő vonal között félúton.

Bef 21: Ez a pont szintén a test középvonalában elől található, a szegycsont felső szélénél.

 
Zónaterápia

Jó hatású lehet, ha a kézfejeden a hüvelykujj és a mutatóujj közötti hártyát dörzsölgeted a másik kezed két ujjával összecsippentve. Ezenkívül a tenyereden a hüvelykujj alatti domb felett, a tenyér hüvelykujj felőli széléig masszírozd a jobb kezeden, itt található a gyomor zónája.


Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.