Torokfájás ellen

A vírusos eredetű megfázások gyakori velejárója a torokfájás. Jellegzetes kaparó, égő érzés, nyelési nehézség, esetleg rekedtség lép fel a garat nyálkahártyájának gyulladása miatt. Nemcsak gyerekeknél, felnőtteknél is jelentősen rontja közérzetet és nehezíti az alvást. Természetes módszerekkel hatásosan enyhíthetjük a fájdalmakat és támogathatjuk a szervezetünket a vírusok elleni küzdelemben.

 Öblögetőszerek

A legjobb a zsályalevél teája (gyerekek esetén fél teáskanál, felnőtteknél 1 teáskanál szárított zsályát forrázzunk le negyed liter vízzel, 10 percig áztassuk), amivel akut torokgyulladás esetén óránként is gargalizálhatunk. Kismamák kerüljék az alkalmazását.

Gargalizálhatunk fokhagymás vízzel is, ebben az esetben 1 dl vízbe préseljünk bele 2-3 gerezd fokhagymát, a hatását fokozhatjuk, ha egy evőkanál tormát is keverőnk bele.

Egyszerű, de hatékony a sós vizes gargalizálás is, ehhez egy pohár meleg vízben egy teáskanál sót oldjunk fel.

 Gyógyteák

A megfázásra ajánlott teák (hagyma, gyömbér) hatásosak a torok gyulladása ellen is, ezekkel mind gargalizálhatunk is, de még jobb, ha meg is isszuk.

Zsálya teáját is fogyasszuk (kivéve kismamák), ezt kombinálhatjuk a szintén gyulladáscsökkentő kamillavirággal. Napi három-négy csészével fogyasszuk.

A kamillát kombinálhatjuk gyömbérrel is. Ehhez külön készítsünk kamillateát (negyed liter vízhez felnőttnél 2 teáskanálnyit, gyereknél 1 teáskanálnyit, 3 évesnél fiatalabb esetén fél teáskanálnyit forrázzunk le) és gyömbérteát (egy kis darab gyömbért reszeljünk le, majd forrázzuk le negyed liter vízzel és 5 percig hagyjuk állni), majd keverjük össze. Kisgyereknek több alkalommal néhány kanállal, nagyobbaknál napi két csészével adjunk.

De bármilyen mézes-citromos tea sokat javíthat az állapotunkon. Arra figyelj, hogy a mézet ne a tűzforró, hanem már langyos teához keverd. Vagy csak magában szopogass el egy kiskanálnyit a mézből védőréteget képezve azonnal enyhíti a torok fájdalmát.

Homeopátia

Homeopátiás szereket is segítségül hívhatjuk, ha egy-két napon belül nem érzékelünk változást, rossz szert választottunk, ne szedjük tovább.

Aconitum: Ha a gyulladás hirtelen jelentkezik, lázzal jár, a torok vörös és forró, nehéz a nyelés, a száraz, hideg levegő ront a beteg állapotán.

Belladona: Kisgyerekeknél az első szer. Hirtelen kezdődik, heves, lüktető fájdalommal jár, a torok vörös, a nyelv málnapiros.

Apis mellifica: Égető, szurkáló fájdalommal, duzzadt nyelvcsappal járó torokgyulladásnál, amit hideg ital, borogatás enyhít.

Nyakborogatás

Ha a hideg enyhíti a torok fájdalmát, akkor hideg túrós pakolást alkalmazzunk. Egy nedves vászonkendőre ujjnyi vastagon hideg túrót kenünk, majd a torokra helyezzük, sállal körbetekerjük.

Ha inkább a meleg esik jól, akkor segíthet a gyulladáscsökkentő káposztalevél (fejes- vagy kel), amit vasalóval kissé melegítsük fel és kissé törjük meg a vastagabb ereket, majd mehet a nyakra, szintén tekerjük körbe sállal.

Mindkét pakolást naponta többször alkalmazhatjuk.

Torokfájás esetén jó hatású a sárgarépa vagy a levének fogyasztása, ugyanis a magas béta-karotin tartalom segít a nyálkahártyák egészségének visszaállításában.


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.