Ödéma ellen – (nemcsak) kismamáknak

Természetes módszerekkel a kismama panaszok, terhességi tünetek ellen

A várandósság alatt, főleg az utolsó harmadban a kismamák többsége kisebb-nagyobb mértékű ödéma kialakulását tapasztalhatja. Létrejöttének egyszerű biológiai okai vannak. A magzat fejlődésének biztosítása érdekében a nők szervezetében a szokásosnál több folyadék halmozódik föl. A terhesség alatt körülbelül egy liternyi vérrel több kering az erekben, és ez a nagyobb vérmennyiség nekifeszül az érfalaknak, tágítja azokat. A teljes vérmennyiség közel 80 %-a a vénákban található. Ebből következően a vénák vannak jelentős terhelésnek kitéve. Ráadásul a megnövekedett méh és a testsúlygyarapodás egyre jobban terheli a visszereket, ami lassítja a vénás vér áramlását. A végtagokban felgyülemlő vér nem tud a megszokott módon visszaáramlani a szívbe, ezért általában a lábfej szöveteiben halmozódik fel, ott puffadást okozva. Önmagában a terhességi ödéma kialakulása természetes dolog és a szülés után néhány napon belül megszűnik.

Súlyos problémát akkor jelent, ha a vizesedés magas vérnyomással jár és a vizeletben fehérje található. Ezek a terhességi toxémia tünetei, amely a magzat és a kismama életét is veszélyezteti és orvosi kezelést igényel. Forduljunk orvoshoz, ha hirtelen nagymértékben lép fel a vizesedés,  a végtagok állandó zsibbadását, vagy légzési nehezítettséget tapasztalunk, a teljes testre és az arcra is kiterjed az ödéma, nő a vérnyomásunk. Nagymértékű súlygyarapodásnál ( 15 kg felett) és ödémánál folyamatosan figyeljük a vérnyomásunkat.

Egyéb esetekben otthon is sokat tehetünk a vizesedés okozta kellemetlenségek enyhítésében. Azért is érdemes ezt megtennünk, mert az ödéma csuklótáji alagút szindrómához vezethet, megnehezítve ezzel a napi feladataink ellátását és az éjszakai pihenést.

  • Igyekezzünk minél gyakrabban felpolcolni a lábunkat. Ez akkor hatékony, ha a lábfej a szívünk felé kerül, egyéb esetben csak a fájdalmat enyhíthetjük, de nem segítjük a vénás vér visszaáramlását.
  • Kerüljük a hosszú ideig tartó ácsorgást, üldögélést lógó lábbal. Sétáljunk mindennap, úszással is hatékonyan serkenthetjük a vérkeringést.
  • Sokat segíthet a speciális visszérharisnya is, visszérproblémákkal küzdőknek érdemes beszerezniük.
  • Igyunk meg legalább másfél-két liter vizet naponta. Ez ugyanis serkenti a veseműködést, a kiválasztást, így nem növeli, hanem csökkenti a vizesedést.  A fokozott folyadékbevitelnek vízhajtó hatása van.
  • Vízhajtó gyógyszerek alkalmazása tilos. Gyógynövényekkel is óvatosan. Amit alkalmazhatunk a csalán, mezei zsurló, pitypang, tarackbúza, kukoricabajusz, aranyvessző, nyírfalevél, bojtorján, hibiszkusz, citromfű.
  • Az ájurvéda ajánlása szerint egy pohárnyi testmeleg víz és 1 teáskanálnyi citromlé keveréke csökkenti a lábfej duzzadását.
  • Figyeljünk oda az étkezésünkre. Mérsékeljük a sófogyasztást! Együnk sok nyers zöldséget és gyümölcsöt, enyhén vízhajtó ételeket, például spárgát, uborkát, sütőtököt, vízitormát, paradicsomot, karfiolt, káposzta, articsókát, céklát, padlizsánt, retket, salátát, valamint dinnyét, banánt, citromot, almát és szőlőt. Együnk főtt krumplit petrezselyemmel, metélőhagymával. Tarthatunk alma – napot is, amikor megeszünk legalább egy kiló almát, mást viszont nem.
  • 3×250 mg magnézium szedése is segíthet a vizesedés csökkentésében.
  • Segíthetnek a homeopátiás készítmények is. Natrium Muriaticum C6 egy hétig naponta 3-szor öt golyócska. Ezenkívül a 10-es számú Schüssler-só, a Natrium Sulfuricum D6 napi 3 tabletta addig, amíg a panaszok fennállnak.
  • Akupresszúrával támogathatjuk a vese működését. Kérjük meg a párunkat, hogy masszírozza meg a hát alsó szakaszát. (Persze magunk is megtehetjük, de így sokkal kellemesebb lesz).  A gerinccel párhuzamosan attól mindkét irányba két ujjnyira található a húgyhólyag meridián. Ezen a vonalon végezzen a hüvelykujjával erőteljes toló mozdulatokat. Majd hosszabban időzzön el körkörös mozdulatokat végezve a második és a harmadik ágyékcsigolya között, majd a tizenkettedik hátcsigolya és az első ágyékcsigolya között, majd felette a tizenegyedik és tizenkettedik hátcsigolya között.


Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


One thought on “Ödéma ellen – (nemcsak) kismamáknak

  1. Pingback: Burgonya nemcsak táplál, gyógyít is. | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.