Szezámmag

Beltartalma és egészségmegőrző hatásai miatt nem véletlenül tartják a szezámmagról, hogy a halhatatlanság magja, vagy a magok királya.

A szezám (Sesamum indicum ) méteres magasságú trópusi lágyszárú növény. Toktermésében megérett kb. 2mm-es magok értékes anyagokat tartalmaznak, 50-60% olajat, 30% fehérjét, 16% szénhidrátot, számos ásványi anyagokot, mint kálium, kálcium mágnézium, foszfor, vas és cink. A kálcium tartalma hatszor több, mint a teljes tejé, azaz kiváló kálciumforrás. Mindenkinek, különösen kismamáknak ajánlott az étrendükbe beilleszteni. Ezenkívül tartalmaz A, B1, B2 , E vitamint és mindenek előtt niacint, ami segít a bőr és emésztési gyulladások gyógyulásában, amit táplálkozási hiány, illetve orvosságok, mérgezések következményei okozhatnak.

A szezámmag erősíti a májat és a vesét, ezáltal fokozott méregtelenítő hatást vált ki, emellett általános fájdalomcsillapító és frissítő, tonizáló tulajdonságokkal bír. Rendkívül hatásos székrekedés esetén, ugyanis nedvesíti a bélrendszert, maghéjában található rostjai pedig segítik a salakanyagok kiürülését. Erősíti a szívizmot és az idegrendszert, máj- és epebántalmakat is enyhít, sőt a koleszterinszintet is csökkenti, javítja a jó-rossz koleszterin arányát, növeli a vérben az antioxidánsok szintjét. Egerekkel végzett kísérletek azt mutatják, hogy a szezámfogyasztás lassította az öregedés folyamatát.

A hivatalos kínai gyógyászat a nem megfelelő máj és veseműködés, szédülés, fülzúgás, zsibbadtság és paralízis, továbbá székrekedés gyógyításában alkalmazza. Úgy tartják, hogy a homályos látást is javítja, serkenti a haj növekedését, valamint meggátolja az őszülést, képes sötétebbé tenni a hajat, ezenkívül általános fájdalomcsillapító hatást tulajdonítanak neki.

Vásárolhatunk hántolt és hántolatlan barna szezámmagot, vagy inkább csak bioboltokban kapható fekete szezámmagot. Utóbbi hatása erőteljesebb, ahogy az íze is. A szezámmag nagyobb részét érdemes (kávédarálón, mákdarálón) őrölve felhasználni, így a hatóanyagai jobban felszívódnak, míg egészben, főleg a rosttartalmából fakadó emésztéssegítő hatása érvényesül. Ez különösen babáknál, kisgyermekeknél fontos, ahol az egyben hagyott szezámmag legtöbbször egyben is jelenik meg a pelusban. Érdemes felhasználás előtt kicsit megpirítani, vigyázva nehogy odaégjen (akkor keserű lesz), ez jobban kihozza az aromáit.

A napi ajánlott mennyiség egy evőkanálnyi, melyet fogyaszthatsz reggelire gabonapelyhekkel, salátákkal, joghurtokkal, panírba keverheted, megszórhatod vele a kész főtt ételeket, kenyereknél, tésztaféléknél keverheted a lisztbe és megszórhatod a tetejüket is.
A dióra allergiásak csak óvatosan fogyasszák, mert keresztallergia alakulhat ki.

Néhány finom és rendkívül egészséges recept:
Natúr szezámkrém
Hozzávalók: 1 csomag szezámmag, só, víz.
Elkészítés: A szezámmagot szárazon világosra pirítjuk, megőröljük. Ízlés szerint kevés sót, vizet adunk hozzá és krémes, kenhető sűrűségűre kikavarjuk. Felhasználható kenyérre kenve, szószok, mártások, salátaöntetek, ázsiai ételek ízesítésére.
Szezámkrém édesen (Halvakrém)
Hozzávalók: 20 dkg szezámmag, méz ízlés szerint
Elkészítés: Az őrölt szezámmagot ízlés szerinti mennyiségű mézzel keverjük össze.
Pikáns szezámkrém (Tahini, arab étel)
Hozzávalók: 20 dkg szezámmag, 1 dl víz, 1 gerezd áttört fokhagyma, 2 evőkanál olaj, tengeri só, 1/2 citrom leve
Elkészítés: Az őrölt szezámmaghoz adjuk hozzá a vizet, a fokhagymát, a citrom levét, és jól dolgozzuk össze. Majd a sót és az olajt. A vizet apránként adjuk hozzá, s csak keveset, hogy krémszerű legyen.

Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


2 thoughts on “Szezámmag

  1. Pingback: Szezámolaj | Egészséges életmódszerek

  2. Pingback: Egészséges ételek a terhesség alatt - 1. trimeszter - 2.rész | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.