Lenmag – az egyik legértékesebb táplálékunk 1.

A lenmagban huszonhét olyan hatóanyag van, amely bizonyítottan betegségmegelőző hatású. Nyálkát, pektint, azaz rostokat, esszenciális, telítetlen zsírsavakban gazdag olajat (főleg omega-3), fehérjét, enzimeket, cukrot, szterint, kéksavglükozidot, keserűanyagot és lecitint, számos vitamint (A, B, C, D és E ) és ásványianyagot tartalmaz. Ásványi anyagok közül kiemelkedő a magnézium, foszfor, vas, cink és kálcium tartalma. Igazi szívbarát termék, amely jótékonyan hat az emésztésünkre is.

Rosttartalom és gyógyhatásai

A lenmag 100 g-ban 24 g nyersrost található ( napi legalább 30 g az ajánlott mennyiség). A rostok vagy másnéven ballasztanyagok a növényi eredetű élelmiszerek azon alkatrészei, amelyeket az ember emésztőenzimjei nem tudnak lebontani. A len speciális védekezőmechanizmust fejlesztett ki, maghéja 8-9% poliszacharidot tartalmaz, amely sok vizet képes megkötni, ezáltal síkos nyálka jön létre. Ezt a hatását érdemes erősíteni azzal, hogy fogyasztás előtt beáztatjuk. Mindenképpen figyeljünk arra, hogy a kedvező hatása a bélműködésre csak akkor érvényesül, ha párhuzamosan nagy mennyiségű folyadékot (tízszeres mennyiséget) is fogyasztunk. Ha bélrenyheség és székrekedés ellen alkalmazzuk, akkor a magokat egészben is fogyaszthatjuk.

A lenmag az emésztés normalizálásával egyéb problémáktól is megszabadíthat, tehermentesíti a májat, segíti a bőrproblémák, ekcéma javulását, sőt a reggelenként az arc, szemhéj puffadásával jelentkező ödémára is alkalmazhatjuk. Ehhez 2 evőkanál őrölt lenmagot öntsünk le 0,5 l vízzel és forraljuk 10-15 percig. Az edényt fedjük le, és áztassuk még egy órát. Ízlés szerint tehetünk bele egy kis citromlevet. Naponta négyszer félpohárnyit fogyasszunk 5 napon át.

Ahhoz viszont, hogy az egyéb hatóanyagai is felszívódjanak, meg kell őrülni a lenmagot, sőt bizonyos források szerint ez nem elég mert a lenmag, ahogy a szezámmag gyógyhatását is a magok kemény burka rejti. Ezeket pedig melegítéssel lehet kiszabadítani. Száraz serpenyőben gyenge tűzön, lassan kell pirítani, amíg kissé megbarnulnak és dióillatot kezdenek árasztani. Mivel szétpattognak a magok, fedjük le a serpenyőt és rázogassuk, hogy le ne égjen és minden mag megpiruljon.

A nyálkaanyagok a gyomorsav termelésére is jótékonyan hatnak. Így közvetett úton hozzásegít a gyomorfekély gyógyulásához is.

A magas rosttartalom szabályozza a vércukorszintet. Mivel a gyomortartalom térfogatának és viszkozitásának köszönhetően lassul a tápanyagok és a cukor felszívódása. Ez különösen cukorbetegeknél előnyös.

Csökkentik a rák kialakulásának kockázatát. A rostok elősegítik a salakanyag távozását, ezáltal rengeteg méreganyag ürül a testünkből. Ehhez persze ne feledkezzünk meg a megfelelőmennyiségű folyadék fogyasztásáról sem.

A balasztanyagok a koleszterin-és vérzsírszintet is csökkentik. Ezt a hatást felerősítik a lenmagban található omega 3 zsírsavak is.

Ne feledd a magas rosttartalom miatt a gyógyszerek illetve más gyógyhatású anyagok felszívódását befolyásolhatja, ezért a lenmag és valamilyen másik szer adása között legalább két óra teljen el.

Lenmag és az omega – 3 zsírsavak

100 g lenmag zsírtartalma 42,2 g, ebből 28,7 g többszörösen telítetlen zsírsav (22 813 mg omega-3- és 5911 mg omega-6 zsírsav), azaz kiemelkedő az esszenciális zsírtartalma, különösen az omega-3-é és rendkívül kedvező az omega -3 és omega-6 aránya. Bár a lenmagban található omega-3 zsírsav, az alfa-linolénsav kevésbé jól hasznosul, de a mennyisége azért ezt kompenzálja.
Az omega- 3 mérsékli a koleszterinszintet, így csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések, a magas vérnyomás és az anginás eredetű mellkasi fájdalom kockázatát. Rendben tartja az érrendszert, ezzel nemcsak a szív működésére van jótékony hatással, hanem az agyműködést is serkenti. Omega-3 zsírsav tartalma erősíti az inzulin hatását és így védi a szervezetet a diabétesz kialakulása, súlyosbodása ellen.

A magas telítetlen zsírsavtartalma a prosztata megbetegedéseit is kedvezően befolyásolja és nemcsak a prosztata megnagyobbodást, ahogy a tökmag. Prosztatarák esetén pedig a rákos sejtek számottevő csökkenését figyelték meg egy amerikai egyetem kutatói.

Folytatás következik, ahol további gyógyhatásairól olvashatsz majd, és, hogy a nőknek miért kiemelkedő jelentőségű a lenmag alkalmazása, addig is próbáld ki ezt a lenmagos receptet.

Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


2 thoughts on “Lenmag – az egyik legértékesebb táplálékunk 1.

  1. Pingback: Lenmag - az egyik legértékesebb táplálékunk 2. | Egészséges életmódszerek

  2. Pingback: A selymes haj titka | Jógamami

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.