Az előző részben a lenmag főleg magas rosttartalmának és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhető egészségvédő hatásait ismerhettük meg. Ezenkívül, viszont számos, olyan hatóanyagot tartalmaz, amely miatt az egyik legértékesebb, legegészségesebb táplálékunk. Nemcsak belsőleg, de külsőleg is alkalmazhatjuk. Nőknek pedig mindenképp érdemes rendszeresen beiktatni az étrendjébe.
A lenmag további gyógyhatásai
Elsősorban az olajban található keserűanyagok, a kéksav-glikozidok miatt gyulladásos betegségek kezelésére alkalmas (ízületi gyulladások, gennyes, fekélyes sebek), mert lokálisan tágítja az ereket és lazítja a szöveteket.
Ennek köszönhető, hogy alkalmas bronchitis, tüdõ görcsös összehúzódása, a légutak gyulladásos megbetegedéseinek kitünõ ellenszere. Ebben az esetben teaként fogyasszuk, tegyünk negyed liter forró vízbe másfél evõkanál lenmagot, és forraljuk tíz percen át, ha darált magot alkalmazunk, fél órán át, ha nem daráltuk le. Utána még áztassuk fél óráig, majd melegítsük fel ismét, és kortyoljuk el. Ha mindenképpen édesíteni akarjuk, legyen az méz.
Az izomszövetet lazító hatását használhatják ki a sportolók, vagy azok akik bármilyen fizikai munkában elfáradtak Ne csak belsőleg teaként alkalmazzuk, hanem tegyünk õrölt lenmagpakolást vagy a leszűrt tea után megmaradó pépet a fájó, izomlázas részre.
Izületi gyulladás esetén is alkalmazhatjuk külsőleg – belsőleg egyaránt, megkeni a csuklókat, így csökkenti a degeneratív betegségek okozta fájdalmát illetve az összes autoimmun betegség hatékonyságának csökkentéséhez hozzájárul.
Kölsőleg alkalmazhatjuk rovarcsípés ellen. Az õrölt lenmagból készített pép gyulladáscsökkentő hatású és képes kiszívni minden mennyiségû mérget a szervezetbõl, ami csak csípés utján került be.
Ezenkívül hatásos gyulladásos sebek esetén is, ezek a sebek gennyet tartalmaznak, amelyek képtelenek elhagyni a testet, vagy a folyamat sokáig tart, illetve fájdalmas. Meggyorsíthatjuk ezt a folyamatot, ha két kanál õrölt lenmaghoz hozzáadunk egy kanál gyömbér port, és a pépet rátesszük a gyulladásra, néhány órára. Ha szükséges, a megszáradt kötést váltsuk, amíg el nem távolodik az összes genny.
A lenmagban található a lináz enzim, amely a magban lévő glükozidokból áztatás hatására mérgező hidrogén-cianidot (kéksav) szabadít fel. A főzés hatástalanítja ezt az enzimet, ennek ellenére nem kell megijedni, hosszú távon sincs káros hatása a lenmag fogyasztásanak, ugyanis kis koncentrációban a szervezetben jelen levő rodanáz enzim hatástalanítja, ártalmatlan tiocianáttá alakítja őket. Ennek ellenére kéksav-tartalma miatt csecsemőknek és kisgyerekeknek ne adjuk!
Lenmag és a nők
Úgy tűnik a természet a nőknek “találta ki” a lenmagot. A nők szervezete jobb arányban hasznosítja a növényi omega 3-t , mint a férfiak. (Itt olvashatod az utolsó bekezdésben).
A női nemi hormonhoz, az ösztrogénhez hasonló növényi hormont, fitoösztrogént is tartalmaz, ezért menstruációs rendellenességekben, a méhműködés szabályozásában, a méh szöveteinek túlburjánzása és meddőség esetén is jótékony hatású. Mérsékli a menstruációval együtt járó fájdalmat. Menstruációs problémák ellen itt találsz további megoldásokat.
Terhesség idején különösen előnyös, nemcsak a kismama, de a magzat egészsége szempontjából is.
És amiről nem feledkezhetünk meg, nemcsak belülről (egészséges emésztés a szép bőr egyik titka), hanem kívülről is szépít.
Kozmetikai felhasználásának alapja a lenmagzselé. Ehhez 1 evőkanál lenmagot főzzünk fel 1 deciliter vízzel, amíg zselésedni nem kezd. Ne legyen túl sűrű, mert nehéz lesz leszűrni.
Hajápoló szerként így alkalmazzuk, kenjük be a hajat és hagyjuk megszáradni. A frizura dús és rugalmas lesz.
Bőrápolószerként viszont a besűrűsödött anyagot szűrjük le egy kis lyukú szitán, így kapjuk meg a lenmagzselét. Kíváló (szem)ránckrém és jó hatású pattanásos bőrre megfelelő illóolajokkal kombinálva.
A szemránckrémhez itt találsz egy receptet, ahol a krémhez 12, 5 g lenmagzselét írnak, ehhez az ott ajánlottakkal szemben elég 1-2 evőkanál lenmagból zselét készíteni. Ha nem akarsz ennyi hozzávalót beszerezni, akkor megfeleő hatású, ha csak egy kis olivaolajjal vagy más hidegen préselt olajjal kevered, ha teszel hozzá egy kis E-vitamint, az tartósítja, de mindenképpen tárold hűtőben és egyszerre csak egy kis adagot készíts.
A ráncok és a gyulladások ellen úgy is hatásos, ha az arcot, nyakat rendszeresen áttöröljük a lenmagzselével vagy arcpakolásokhoz hozzáadva segíti, hogy bőrünk simává és rugalmassá váljon.
Zsíros, pattanásos bőr kezeléséhez 1 evőkanál lenmagból készült zseléhez tegyél, 2-3 csepp teafaolajat és levendulaolajat, amelyek nyugtató, fertőtlenítő hatásúak, tehetsz hozzá pár csepp édesnarancs illóolajat, ez kiegyensúlyozza a bőr zsírosságát, viszont fényérzékennyé teszi a bőrt.
Úgyhogy a konyhát ne csak ételeink előállításához használjuk, hanem kotyvasszunk krémeket a bőrünk egészségének és szépségének megőrzése érdekében, közben pedig elkészíthetjük ezt a lenmagos édességet is.
Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!
Pingback: Lenmag - az egyik legértékesebb táplálékunk 1. | Egészséges életmódszerek
Szeretnék érdeklődni, hogy pajzsmirigy alul működése esetén fogyasztható-e a lenmag?
Válaszát köszönöm.
Igen, fogyasztható mértékkel, nyersen maximum egy teáskanál/nap. Viszont tartsunk távolságot a gyógyszerszedés időpontjától. Még jobb, ha a lenmag hőhatásnak van kitéve, tehát sült, főtt stb. étel részeként fogyasztjuk.Számos helyen szerepel, mint kerülendő étel pajzsmirigy alul működés esetén, viszont a lenmag közvetlenül nem tartalmaz golyvaképzőt. Ami probléma lehet, hogy a gyógyszer, a jód felszívódását befolyásolhatja. A lenmag cianid vegyületet tartalmaz, ezt a szervezetünk átalakítja tiocianáttá, ami a jód felszívódását akadályozhatja. A lenmag cianid tartalma áztatással is csökken, de hőkezeléssel teljesen megszüntethetjük. Ráadásul a lenmag omega-3 tartalma kedvező a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Remélem hasznos volt a válaszom.
Nagyon szépen köszönöm a válaszát. Annál is inkább mert nagyon jó lenne a kedvező hatását kihasználni.
Kérdezni szeretném,hogy végstádiumú veseelégtelen beteg,fogyaszthatja ,a hidegensajtolt lenmagolajat?A foszfor tartalma miatt?Mellékpajzsmirigy műtétei után,eltávolitották mind a négyet,és csak egy kis darab maradt a müködéshez.Dializises beteg,volt Neki a derekán egy csúnya gennyes karbunkulus,amit eltávolitottak,előtte magas láza,még mindéd van hőemelkedése,láza.Olvastam ,hogy jó erre a betegségre!Várom válaszát!Köszönöm!
Elnézést a késői válaszért. Remélem közben elkezdték fogyasztani a lenmagolajat. Mivel nem kell nagy mennyiségben enni, nem hiszem, hogy a foszfortartalma gondot okozna: Nem csodaszer, de remélem segít.
Kedves Vanda! Azt szeretném megkerdezni, hogy szabad-e pajzsmirizs alulmukodes esetén hidegen sajtolt lenmagolajat fogyasztani? Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Kedves Hajnalka! Igen, szabad. Általában nem ajánlják a lenmag fogyasztását pajzsmirigy alulműködés esetén, mert az ún. goitrogén anyagok közé sorolják, ami akadályozhatja a pajzsmirigy hormonok termelődését, de a mérték a lényeg érdemes összességében figyelni az étrendre, nem konkrétan egy-egy ételféleségre, ezt a cikket ajánlom elolvasásra. Adott esetben a lenmag vagy lenmagolaj pozitív hatása nagyobb, mint a kockázat. Napi egy evőkanál lenmagolaj vagy két evőkanál őrölt lenmag fogyasztása ajánlható. Elsősorban az omega-3 zsírsav, de a magnézium és B6 vitamin tartalma is segíti a pajzsmirigy megfelelő működését.
Én azt szeretném megkérdezni ,hogy fogyaszthatok e lenmagot, a dióra vagyok allergiás? Előre is köszonom a válaszat!
Igen, fogyaszthat.