Körömágygyulladás

Gyermeknél, felnőttnél egyaránt előfordulhat, hogy a kéz és a láb körmei mellett bepirosodik, megduzzad. Aprónak tűnő probléma, de igen komoly fájdalmat tud okozni, főleg amikor megindul a gennyképződés. Ezt a fertőzést, a körömágygyulladást különféle baktériumok, esetleg gombák okozzák, amelyek megtelepednek a köröm körül kialakult apró sérülésekben, amit egy rosszul vágott köröm, szálka, tüske stb. okozott, legtöbbször észrevétlenül.

Gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású kenőcsök, illóolajok, gyógynövények, meleg borogatások, párakötések, fürdők enyhítik a fájdalmat, a vérkeringést serkentve és a kórokozókat pusztítva segítenek a fertőzés leküzdésében és gyorsítják a genny kiürülését.

Illóolajok

Számos illóolaj antibakteriális hatású, pici növényi olajban 1-2 cseppet feloldva kenegessük az érintett területet, felnőtteknél levendula vagy teafa illóolaját töményen is alkalmazhatjuk.

Gyógynövények

Körömvirág: főzetét (4 evőkanálnyit tegyünk 1 liter forró vízbe, legalább 10 percig áztassuk) vagy hígított tinktúráját, kivonatát használhatjuk lemosáshoz, borogatáshoz vagy ujjfürdőhöz. Tinktúráját, kivonatát babakrémbe, kézkrémbe, otthon kevert krémbe keverve bekenhetjük az érintett területet. Körömvirágos krém, tinktúra, kivonat készen is kapható és házilag is elkészíthető.

Kamilla: Felhasználása körömvirághoz hasonlóan történik.

Diófalevél, tölgyfakéreg: Forrázatukat ( 2 teáskanál negyed liter forró vízbe, legalább 10 perc áztatás) megfelelő hőmérsékletűre hűtve ujjfürdőként alkalmazhatjuk naponta 2-3 alkalommal negyed óráig.

Aloe vera: Gélt vagy kivonatát tegyük a gyulladt területre. Ha van otthon növényünk, akkor az aloe vera szétvágott levelét éjszakára ráköthetjük az ujjunkra.

Homeopátia

A gyulladásos folyamatot belülről is enyhítjük, gyorsíthatjuk a lezajlását.

Belladonna D12 négyóránként, ha a fájdalom lüktető, a körömágy forró, duzzadt, vörös.

Hepar sulfuris D6, naponta háromszor, ha szúró fájdalommal járó gennygóc alakul ki a köröm peremén.

Silicea D12, naponta kétszer, ha a köröm száraz, behasad, nagyon lassan halad előre a gyulladási folyamat.

Egyéb gyulladáscsökkentő hatóanyagok

Fokhagyma, hagyma: érintett területre helyezve dunsztkötésként, akár egész éjszakára.

Méz hagymalével (ayurvédikus recept) : egy hagyma levét keverjük el két evőkanál mézzel, dunsztkötésként egész éjszakára hagyjuk a gyulladt körmön.

Szezámmagfőzet (kínai recept): 5 g szezámmagot 2 liter vízbe téve addig főzünk, amíg csak fél liter folyadék marad, ezt lehűtve kéz- vagy lábfürdőként alkalmazzuk 15-30 percig.

Propolisz: nagyon hatékony csíraölő, fertőtlenítő ez a gyantás, ragacsos anyag, amelyet méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen alkalmaznak. Tinktúrája közvetlenül is a gyulladt területre tehető, bár ez elég csípős, gyerekenél kevésbé ajánlott módszer. Kíméletesebb a propolisz-krém alkalmazása.

Megelőzés

Rendszeresen fertőtlenítsük a manikűrhöz használt eszközöket.
A körömágy bőrét ne vágjuk.
Száraz berepedezett körmöket ápoljuk, puhítsuk.
Sérülés esetén, különösen, ha hajlamosak vagyunk gyulladásra, már megelőzésként alkalmazzuk a fertőtlenítő hatású szereket.


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.