Cink a magzat egészségéért.

Source: upload.wikimedia.org via Łukasz on PinterestVárandós kismamák és a még csak babát tervezők, gondolom, már mind hallották mennyire fontos a folsav bevitel. A cink is létfontosságú, például a folsav beépüléséhez is feltétlenül szükséges, a magzat számára is nélkülözhetetlen.

A cink ellenőrzi és irányítja az anyagcsere-folyamatokat és közel 70 enzim megfelelő működését szabályozza. Nélkülözhetetlen a hormontermeléshez, az immunrendszer működéséhez, sőt az egészséges spermiumok termeléséhez is. Ezért a párunknak is érdemes a megfelelő cink bevitelére figyelni a fogantatás előtt.A szervezetben viszonylag kevés raktározódik, így folyamatos utánpótlásra van szükség belőle. Ha csak egy hét folyamán is kevés van belőle, az izmok fejlődése lelassul, és gyengül az immunrendszer.

Mivel a cink szükséges az inzulin felszabadításához, emiatt fontos szerepet tölt be a terhességi cukorbetegség megelőzésében is. Csökkenti a vetélés és koraszülés kockázatát (napi 6 mg alatt nő meg ezeknek jelentősen az esélye), hiányában erősödhet a terhességi hányás.

A magzat számára pedig létfontosságú. A méhlepény rengeteg cinket halmoz fel, amelynek fontos szerepe van az örökítőanyagok, a DNS és RNS előállításában, így a sejtosztódásban és növekedésben is. Egy korábbi kísérlet során megfigyelték, hogy azoknál a nőknél, akik cinktartalmú étrend-kiegészítőket szedtek három hónappal a fogantatás előtt és után, 36%-kal csökkent az idegpálya-károsodás kockázata. Azoknál a nőknél, akik maximális cinkmennyiséget szedtek, de nem egészítették ki vitaminokkal, ez az arány 30% volt. A fejlődési rendellenességek kockázatának csökkentése mellett az alacsony születési súly elkerülésében is szerepe van.

A terhesség alatt a napi cinkbevitel ajánlott adagja 15-25 mg. Amire még figyelni kell, hogy izzadással nagy menniségű cinket veszít a szervezet, ezért a sportoló kismamák fokozottan figyeljenek a cink pótlására. Ezenkívül a vaskészítményt szedőknek is figyelni kell, ugyanis a vas bevitelével egyidejűleg lecsökkenhet a vérben a cink mennyisége. Amennyiben a vaspótlás 30 mg/nap feletti, akkor javasolt cink szedése is.

A szoptatás alatt is lényeges a megfelelő mennyiség, hiszen a csecsemő az anyatejből jut a fejlődéséhez, növekedéséhez nélkülözhetetlen cinkhez, hiánya okozhat a babánál anyatej-ekcémát és végbéltáji gyulladásos elváltozásokat.
Ezenkívül a cinknek jelentős szerepe van a mentális egészség és a megfelelő kedélyállapot fenntartásában, így a szülés utáni depresszió megelőzésében, legyőzésében is szerepet játszhat.

Tehát érdemes figyelni a cink bevitelére a terhesség előtt, alatt és utána is.

Gondoljunk a cink hiányára száraz, hámló bőr esetén, elhúzódó sebgyógyulásnál, ízlelés és szaglás romlásánál, gyengeségnél, étványtalanságnál, terhességi hányásnál.

Jelentős cinktartalmú ételek például a búzacsíra (6 mg/ 100g), barna rizs (3,2 mg/ 100g), zabpehely (4,5 mg/ 100g), tökmag (7,5 mg/ 100g), csirkemáj (4,93 mg/ 100g), marhahús (3,1 mg/ 100g), tojássárga (1,92 mg/ 100g), dió (4,2 mg/ 100g), földimogyoró (3 mg/ 100g).
A cink hatékony felszívódásához viszont megfelelő mennyiségű fehérje jelenléte is szükséges az elfogyasztott élelmiszerekben. Felszívódását viszont gátolják a gabonafélék rostjai és a spenótban előforduló speciális rostok.


Ha tetszett és hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


One thought on “Cink a magzat egészségéért.

  1. Pingback: Egészséges étrend terhesség alatt - 1. trimeszter | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.