Gyömbér – Több, mint fűszer 1. A fájdalomcsillapító

Számtalan módon felhasználható. Talán, nálunk fűszerként sem annyira elterjedt, mint amit megérdemelne ez a pikáns, csípős, enyhén kesernyés ízű gyógynövény. Pedig gyógyító hatása olyan sokoldalú, lehet, hogy rövidebb lenne azt felsorolni, mire nem jó.

A gyömbér (számtalan változata létezik leggyakrabban a közönséges gyömbérrel találkozhatunk) egy trópusi évelő növény, amelynek a felhasználható része a gyökere. Friss fogyasztásra az 5-6 hónapos gyökerek, szárításra az ültetés után 8-10 hónappal felszedett gyökerek alkalmasak, mert ilyenkor rostosabbak és csípősebbek a gyökerek. Itthon cserépben szobanövényként nevelhetjük (melegigényes).
Hatóanyagai: 1,7 %-ban tartalmaz enyhén csípős, enyhén kesernyés zamatú, citromra emlékeztető illóolajat, melynek fő komponense a zingiberén, szeszkviterpén, és a zingiberol. Gyümölcscukrot, gyantát és egyéb olajokat is tartalmaz, ezenkívül C , B6 vitamint, kálciumot, magnéziumot, foszfort, ként és káliumot is. A gyömbér a kínai és az indiai ételek egyik alap fűszere, gyógynövényként is használják már legalább 5000 éve.

Afrodiziákumként főleg Afrikában a férfiak körében terjedt el. A szenegáli nők apróra tört gyömbérgyökérből övet szőnek férjeiknek a csökkent szexuális vágy újraélesztésére. Egy régi indiai recept szerint kiváló gyógyszer impotencia ellen, ha reszelt levét mézzel és reszelt főtt tojással elkeverjük. A középkori Itáliában a gyömbér az időskori boldogság biztosítéka volt, a szexuális képességek fokozása révén. Érdemes kipróbálni merevedési zavarok, csökkent nemi vágy, terméketlenség esetén (állítólag növeli a hímivarsejtek számát és mozgékonyságát)

Külsőleg ételallergia okozta csalánkiütés esetén egy nagy fazék vízben (kb. 4 liter) főzz lassú tűzön 230 g gyömbért 5 percen át és az így kapott főzetet öntsd meleg fürdővízhez. Áztasd magad a vízben, majd dörzsöld le magad kamillateával (1 teáskanál kamilla, 1 csészényi forró víz)! A népi orvoslás régóta használja szorongás és depresszió gyógyítására.

Erőteljesen fájdalomcsillapító hatású, amely fokozható a szintén gyulladáscsökkentő kurkumával keverve. Ez a hatása jól érvényesül izületi gyulladások (csökkenti izületi gyulladás okozta duzzanatot,ödémát), porckopás, bütyök, isiász okozta fájdalom, fejfájás, migrén, fogfájás, torokfájás ( gargalizálással), izomláz esetén.
A gyömbért nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is használhatod. A meleg, gyömbéres borogatás enyhíteni látszik a hasi görcsöket, a fejfájást és az izületi merevséget, izomfájdalmakat. A borogatáshoz készített folyadékba tegyél csípős paprikát is! A csípős fűszerekből készített borogatás enyhíti a fogfájást is. Márts bele egy kis vattacsomót, majd a kinyomkodott vattát közvetlenül tedd a fogra úgy, hogy ne érjen a fogínyhez! Ha nem bírod a fűszerek égető hatását, öblítsd ki a szádat, és keress más gyógymódot!

A gyömbér fekély kezelésére is alkalmas gyógynövény, 11 különböző fekélyellenes hatású vegyületet tartalmaz. A méz és a gyömbér együttes alkalmazása különösen ajánlott, mert erősítik egymás hatását. Ajánlható például a mézzel kandírozott gyömbér.

A csípős gyökerek hatásosak lehetnek a világ legveszélyesebb parazitáinak egy része ellen, amik a nyers halban is megtalálhatóak. Ha tehát szereted a sushit, jól teszed, ha sok gyömbért eszel hozzá.

És még nincs vége.


Ha tetszett és hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


2 thoughts on “Gyömbér – Több, mint fűszer 1. A fájdalomcsillapító

  1. Pingback: Gyömbér – Több, mint fűszer 2. | Egészséges életmódszerek

  2. Pingback: A gyömbér felhasználása | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.