Gyömbér – Több, mint fűszer 2.

A gyömbér az egyik legjobb fűszer, sőt gyógynövény, nem véletlen, hogy hagyományos szanszkrit nyelven “vishwabhesaj”-nak, azaz univerzális gyógyszernek nevezték. Az előző bejegyzésben már megismerhettük a gyógyító hatásainak egy részét. Most jöjjön a folytatás, amiből kiderül az is, miért érdemes az utazásra készülőknek és a kismamáknak is beszerezni egy kis gyömbérgyökeret.

A gyömbér méregtelenítő hatású, gyorsítja a vérkeringést, így a javuló keringés következtében fokozza az anyagcseretermékek és más méreganyagok eltávolítását a szervezetből. Nyirkos, hideg időben különösen hasznos, mivel a szervezet saját hőtermelését ösztönözve, javítja a közérzetet. Melegítő hatását érdemes kihasználni keringési problámák, Raynaud-szindróma, megfázásos betegségek esetén is. Ezenkívül a nátha, influenza, hörghurut megelőzésében és gyógyításában a gyömbér mintegy tucatnyi vírusellenes vegyülete járul hozzá.
Hatóanyagai csökkentik a nyálkahártyák irritációját, ezzel is enyhíti a megfázás jeleit, sőt ez a hatása érvényesülhet az allergia okozta tünetek visszaszorításában is.

Általános emésztés-segítő hatású, részben a nyolcféle májvédő, máj működését támogató vegyületeknek köszönhetően. Ezenkívül jelentős a B6-vitamin tartalma, ami az egész alapanyagcsere egyik legfőbb vitaminja. A gyömbér olyan vegyületeket (ginggerol, shogaol) is tartalmaz, amely nem csupán a gyomrot nyugtatják, de az emésztést is elősegítik a bél perisztartikus mozgásának serkentésével. A gyömbér a kurkumához és a kardamomhoz hasonlóan fokozza az emésztőnedvek és az epe termelését, a nyálképződést, ezáltal is javítja az emésztést. Erjedésgátló hatása révén csökkenti a bélgázok kialakulását. Kéntartalma pedig belső tisztítóként működik, ezért a gyömbér alkalmas arra, hogy megoldjon olyan étkezési problémákat, mint a felfúvódás, hányinger, hasmenés, gyomorrontás, tökéletlen emésztés, valamint az émelygést.

Viszont nemcsak emésztési probléma okozta émelygés és hányinger ellen kíváló, hanem a kismamák “reggeli” rosszulléte esetén is. A terhesség első hónapjaiban érdemes már előző este odakészíteni a gyömbérteát az ágyunk mellé és rögtön ébredés után elkortyolgatni. Ha a rosszullét szédüléssel is jár, azt is enyhíti. Azonban napi 2-3 csészénél ne igyunk többet.

Tompítja a mozgással összefüggő egyensúlyzavarokat. Utazás okozta rosszullét, tengeribetegség ellen is hatásos. 1 g (fél teáskanálnyi gyömbér) 38%-kal csökkenti a tebgeribetegség előfordulását, a hányásét pedig 72%-kal. Megelőzésére az utazás megkezdése előtt legalább egy órával kell a teáját meginni vagy két gyömbér kapszulát bevenni, majd még egyet-kettőt a tünetek jelentkezésekor. Ha valaki szereti, a nyers gyömbért is rágcsálhatja.

23-féle gombaölő vegyületével a gyömbér az egyik leghatékonyabb gyógynövény lábgomba ellen. Tömény főzetet kell készíteni, ehhez tégy 25 g aprított gyömbért egy csésze vízbe, forrald lassú tűzön 20 percig, majd miután kihült, tedd vattára vagy pamutkendőre, és dörzsöld be vele az érintett területet!

Menstruációt elősegítő gyógynövénynek tekintik, menstruációs görcsöket hasi borogatással enyhíthetjük, belsőleg használva a menstruáció okozta puffadást csökkenthetjük

A gyömbér segíti a szív és az érrendszer egészséges működését, csökkenti a vérrögképződés kockázatát. Ily módon tehát gyömbér fogyasztásával csökkenthetjük a szívinfarktus és az agyvérzés (stroke) kockázatát (napi 2 evőkanál gyömbér elfogyasztása egy héten keresztül 100 g telített zsír vérrögképző hatását semlegesíti). Emellett a gyömbér mérsékli a koleszterinszintet, a magas vérnyomást, erősíti a szívműködést.

Legközelebb a felhasználási módjait vesszük sorra.


3 thoughts on “Gyömbér – Több, mint fűszer 2.

  1. Pingback: Gyömbér – Több, mint fűszer 1. A fájdalomcsillapító | Egészséges életmódszerek

  2. Pingback: A gyömbér felhasználása | Egészséges életmódszerek

  3. Pingback: Természetes módszerek a terhességi émelygés, hányinger ellen 1. - Étkezés | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.