A nyírfa kora tavasszal, rövid ideig csapolható nedvének csodálatos, sokoldalú gyógyító, egészségmegőrző hatásairól már korábban írtam. Viszont a levelei is számos hasonló probléma esetén segítenek, ráadásul szárított formában egész évben, a nyírfa nedvénél jóval olcsóbban hozzáférhető. Május-július folyamán magad is gyűjtheted a leveleit és árnyékos, szellős, de meleg helyen száríthatjuk. A száradás során a súlya kb. a harmadára csökken, tehát 300 g friss nyírfalevélből 100 g száraz anyagunk lesz.
Belsőleg és külsőleg is használható. Nyírfalevél teához 2 dl forró vízzel forrázzunk le 1 púpozott teáskanálnyi szárított, apróra vágott nyírfalevelet, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le. Egy nap folyamán 3-4 csészényit fogyasszunk belőle.
A levelek magas C-vitamin, flavonoid tartalma miatt jó hatású tavaszi fáradtság esetén, általános immunerősítő. Tisztító, salaktalanító, vízhajtó hatású. Ezt a tulajdonságát kihasználhatjuk méregtelenítő kúráknál, fogyókúra esetén, számos bőrbetegség, bőrprobléma (akné, ekcéma, pszoriázis) esetén. Erőteljes, de ártalmatlan vízhajtó, amely csökkenti az ödémát és a vérnyomást. Viszont vese- vagy szívprobléma miatt fellépő ödémásodás esetén tilos használni.
Vesehomok, vesekő oldására és megelőzésére is ajánlott, valakinél már nagyon gyorsan, néhány nap alatt, másnál hónapokig tartó kúraszerű fogyasztással érhetünk el eredményt. Egyes források szerint elég csak egy csésze teát inni egy nap. A kő okozta fájdalmat is gyorsan enyhíti.
Húgyúti fertőzések esetén fertőtlenítő hatása is érvényesül. Ebben az esetben reggel éhgyomorra is fogyasszunk el egy csésze teát, amíg nem múlnak el a panaszok. Ezeken kívül gyulladáscsökkentő és segíti a gyulladást keltő anyagok kiürülését, emiatt jó hatású ízületi, gyulladásos problémák, például reuma esetén is.
Meghűléses megbetegedéseknél izzasztó teaként is használható, hatásosabb hársfával keverve.
Reuma, köszvény esetén a teafogyasztás mellett, külsőleg is alkalmazzuk az érintett területen a teájából vagy az aprított levelekből készített borogatással. A népi gyógyászatban idült reuma esetén és izzasztókúraként alkalmazták a friss nyírfa levél „testpakolást”, amikor a beteget vastagon betakarták nyírfalevéllel, majd pokróccal, közben nyírfateával is itatták.
Fürdőt is készíthetünk, ehhez 1 liter vízben forraljunk fel 4-5 maréknyi nyírfalevelet, és lassú tűzön negyed óráig főzzük, majd szűrjük le. Ezt követően adjuk hozzá a fürdővízhez. Pattanásos, tisztátalan bőr esetén is használjuk.
A nyírfa tea elhalványítja a szeplőket és a kézen/arcon lévő májfoltokat. A kérdéses területeket mosogatni kell a teával és hagyni a bőrön megszáradni, majd gyakran ismételni. A nyírfa teát zsíros, pattanásos bőrre borogatásként az arcra is helyezhetjük.
Zsíros, korpásodásra hajlamos fejbőr esetén is hatásos. Használhatjuk hajmosás után öblítőszernek, mert a hajat puhává és fényessé teszi. Ebben az esetben jobb, ha három rész teához egy rész gyümölcsecetet (legjobb az almaecet) keverünk. Szőke haj esetén érdemes előbb tesztelni, mert a hajat elszínezheti, sárgára festheti.
A nyírfa levelek magas színezőanyag tartalmát viszont felhasználhatjuk, ha magunk szeretnénk vásznat, ruhaanyagot festeni. Sárgás – zöldes színt kapunk, néha bronzos beütéssel. 100 g anyag festéséhez kb. 400 g friss vagy 200 g szárított levél szükséges. A leveleket zúzd apróra, öntsd le másfél liter forró vízbe és áztasd 12 órát, majd hetven fokra felmelegítve mártsd bele a festeni kívánt anyagot.