Sárgarépa tészta helyett!?

Méregtelenítő kúra, fogyókúra vagy vitamindúsabb, egészségesebb étrend részeként kipróbálhatjuk, hogy bizonyos ételeknél a hagyományos tészta helyett sárgarépát alkalmazunk. Ehhez a sárgarépát hosszú, vékony, spagettiszerű szálakra vágjuk, hogy formájában a tésztára hasonlítson. Édes és sós ételekhez is felhasználhatjuk.

Édes variációként alkalmazhatjuk mákos vagy diós tésztánál. Tészta helyett a lobogó vízbe a sárgarépa csíkokat dobd bele és főzd puhára (kb. negyed óra). Leszűrés után mehet rá a mák vagy dió, amit lehetőleg ne finomított cukorral keverj, hanem egészségesebb édesítőszerrel például xilittel.

Sárgarépa-spagetti

Lehet hagyományos bolognai jellegű is, de én most egy húsmentes, gyömbéres variációt ajánlok. Ehhez 6-7 sárgarépát vágj vékony csíkokra, forró serpenyőben egy evőkanál olívaolajon és egy teáskanál vajon néhány percig piríts kb. 1,5 cm friss gyömbért, amit előzőleg finomra vágtál vagy lereszeltél. Tegyél hozzá egy teáskanál chilit és egy apróra vágott fokhagymagerezdet. Utána mehet bele a sárgarépa és alaposan forgassuk össze a fűszerekkel. Ízesítsük tovább sóval, frissen őrölt borssal, csipet szerecsendióval, egy teáskanál cukorral vagy xilittel és egy citrom levével. Adjunk hozzá egy újabb evőkanál vajat és még néhány percig pirítsuk, pároljuk a fűszerekkel alaposan elkevert sárgarépát. A sárgarépát ne pároljuk teljesen puhára, maradjon kicsit ropogós. Tálalás előtt szórjuk meg friss kakukkfű levelekkel.

 

A keleti ízek kedvelőinek pedig thai jellegű sárgarépa -„tészták”.

Pad thai (2 személyre, ez egy „woknyi” adag, eredeti recept Lila fügétől)

Először a szószt készítsd el, negyed dl halszószt, 1 ek tamarind paszta negyed dl vízben feloldva, 1ek nádcukrot vagy 1 ek xilitet vagy egy jó púpos ek eritritet, 1 tk összetört csilit tedd egy kis lábosba és főzd össze, amíg a cukor teljesen felolvad. Érdemes nagyobb adagot készíteni, mert egyfelől hűtőben sokáig eláll, másfelől nagyobb adag szósszal is nagyon finom az étel, én legtöbbször az adag 1,5szeresét teszem az ételhez.
A pad thai készülhet 10-15 dkg csirkemellel vagy 15 db közepes méretű garnélával. Kell még hozzá: 3-4 közepes méretű répa, 1 gerezd fokhagyma, 2 db újhagyma, 15 dkg tofu, 1 marék babcsíra (vagy 1 konzerv), 2 tojás, 2 marék sózatlan pirított földimogyoró, olaj, fél csokor koriander, 1 db lime, szárított csili.
A répát vékony csíkokra vágjuk, forró vízben főzzük meg , de ne teljesen puhára. A felforrósított wokba öntsünk 1 ek olajat, ha csirkével készíted, azzal kezdd a pirítást. Ha félig megpirult, add hozzá a tofut és a fokhagymát, és addig pirítsd, amíg a tofu széle aranybarna lesz. Adjál hozzá 1 ek szószt, és jól keverd össze. Ha garnélás változat készül a tofu után tedd a rákokat a wokba, elég 1-2 percig pirítani. Az egészet kotord ki a wok falára, 2 tojást tegyél a wokba és keverd el, mintha rántottát készítenél. Amikor a tojás átsült, az egészet keverd össze, majd tedd hozzá és jól keverd bele a sárgarépát és további 1 ek olajat. A szósz 2-3 adagban tedd az ételhez és folyamatosan kevergetve addig pirítsd össze, amíg megpuhul. Végül keverd hozzá a babcsírát. Tálalás előtt szórd meg újhagymával, pirított földimogyoróval, apróra vágott korianderrel, a babcsírával és a tányérra tegyél 1-2 gerezd lime-ot, de citrommal is nagyon finom. Az asztalnál pedig mindenki tovább ízesítheti, ha szeretné cukorral, halszósszal, csilivel, összetört mogyoróval.

Sajnos a recept nem teljesen cukormentes, mert a halszószban és a tamarind pasztában is van cukor, arra viszont érdemes odafigyelni, hogy ne kukoricaszirup, fruktózszirup legyen benne az édesítőszer.

Mogyoróvajas „tészta”

Forró vízben főzd puhára a vékony csíkokra vágott sárgarépát. A szószhoz tegyél a turmixgépbe, vagy aprítógépbe 3 ek mogyoróvajat vagy mandulavajat, 30 ml vizet, 4 evőkanál szójaszószt, 3 evőkanál őrölt szezámmagot, 50 ml sötét szezámolaj (opcionális), 2 tk. fehérbor ecetet, 25-30 cl mézet, 2 gerezd, finomra vágott fokhagyma, 1 tk. apróra vágott friss gyömbért. Alaposan dolgozd össze, míg egyneművé nem válik, majd tegyél hozzá 50-60 ml forró vizet és keverd simára. Ez a szósz mehet a „tésztánkra”, a tetejére szórhatunk zöld hagymát és aprított mogyorót.
Ez a recept elkészíthető nyers változatban is,  saláta jellegűen, akkor nem főzzük meg a sárgarépát, hanem a nyers répát keverjük össze a szósszal.


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.