A frissítő és gyógyító bodzavirág

http://media-cache-ec4.pinimg.com/550x/c0/f9/3f/c0f93fde7c03f346a71930c3334baa7a.jpg

A május-június folyamán virágzó fekete bodza illatos virágát külsőleg és főleg belsőleg is számtalan módon felhasználhatjuk. Nemcsak finom, de gyógyító, egészségmegőrző hatással is rendelkezik.

Csak az íze miatt is érdemes felhasználni a bodza virágát, amelyből bodza levet/ üdítőt, bodzaszörpöt készíthetünk.

Az üdítőhöz elég csak beáztatni a bodzavirágot 2-3 napra, 1 liter vízhez 2-3 virág elegendő. Jobb, ha hideg helyen tároljuk, mert könnyen erjedésnek indul, utána keverjünk hozzá citromlevet és édesítőszert ízlés szerint (például 1 liter bodzás léhez fél citrom leve, 10 dkg cukor / xilit vagy 12-15 dkg méz / eritrit vagy fél csapott kávéskanál stevia por).
A cukrot, mézet jobb áztatás után hozzákeverni a szörp készítésénél is, mert az is gyorsítja az erjedést. Csak annyit készítsünk, amennyit 1-2 hét alatt el tudunk fogyasztani vagy tartósítsuk. Forralással nyerhetünk egy kis időt, viszont veszítünk sok C-vitamint, jobb, ha a levet lefagyasztjuk.

Szörpöt is hasonlóan készíthetünk csak adott mennyiségű vízhez kb. ötször annyi nyersanyagot tegyünk, ez 6-7 hétig eláll. Ha hosszabb ideig szeretnénk tárolni tartósítani kell, hőkezeléssel és száraz dunszttal vagy az áztató vízbe literenként  egy csapott mokkáskanál (0,1 dkg) nátrium-benzoát belekeverésével. Még jobb megoldás, ha van elegendő mélyhűtő kapacitásunk, hogy jégkockatartóba lefagyasztjuk a szörpöt. Felhasználásnál egy pohár üdítőhöz két jégkockányit teszünk.

Kihasználhatjuk a „könnyen erjedő” tulajdonságát és készíthetünk bodza pezsgőt is. A legtöbb recept ajánl egy kis élesztőt hozzá, de élesztő nélkül is megerjed. Ehhez forraljunk fel 5 liter vizet 750 g cukorral, majd langyosra hűtve tegyünk bele 20 fej virágot és 2 darab szeletekre vágott citromot. Ha a cukor arányát csökkenteni szeretnénk és más részben más édesítőszerrel helyettesítenénk válasszuk az élesztős receptet. Egy nap áztatás után szűrjük le, tegyük forró vízzel kiöblített üvegekbe és 4 hétig hűvös helyen függőlegesen tárolva hagyjuk érni.

A bodzavirág hatóanyagai, köztük flavonoid tartalma révén antioxidáns hatású, vértisztító és segít az erek rendben tartásában, így az érelmeszesedés megelőzésében is.

Teája az egyik legjobb hatású megfázás ellen, segíti az izzadást, köhögéscsillapító, ezeken kívül vizelethajtó és enyhén hashajtó. Utóbbi hatásait fogyókúránál is kihasználhatjuk.

Teához forrázzunk le 2 tk virágot egy csésze vízzel 10 perc áztatás után szűrjük le. Fogyókúránál napi 5 csészével fogyasszuk, megfázás, influenza esetén napi 6-8 csésze is ajánlott. Ilyenkor kombinálhatjuk nagylevelű hárs virágával. Ebben az esetben a két virág egyenlő arányú keverékéből egy evőkanálnyit forrázzunk le, majd 10 percig áztassuk.

Ha pedig megerőltettük a lábunkat egy nehezebb nap vagy egy hosszabb túra során készítsünk bodzavirágos lábfürdőt. Főzzünk össze 5 nagy friss bodzavirágot vagy 3 ek szárított virágot és egy marék borsmentalevelet egy liter vízben, majd lefedve hagyjuk ázni, amíg kihűl. Majd ezt öntsük a lábfürdő vízébe és negyed óráig áztassuk benne a fáradt, esetleg feldagadt lábakat.

A bodzavirág felismeréséről, gyűjtéséről, tartósításáról legközelebb.


One thought on “A frissítő és gyógyító bodzavirág

  1. Pingback: Bodzavirág gyűjtése és felhasználása | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.