Gyógynövények alkalmazása csecsemőknél.

A természetes módszerek alkalmazását a babáknál még fontosabbnak érezzük, hiszen még kevésbé szeretnénk a szervezetüket gyógyszerekkel terhelni. A gyógynövények alkalmazása, még akkor is, ha hatásuk kíméletesebb és gyengédebb, mint a hagyományos gyógyszereké, ugyanolyan odafigyelést igényel, különösen az első hat hónapban. Csak kevés gyógynövény alkalmazható és figyelni kell a gyerek korának megfelelő adagolásra és feltétlen kérd ki a gyerekorvos véleményét.

A témában eltérő információkkal találkozhatsz a könyvekben és az interneten. Alapvetően hat hónapos korig nem ajánlott a gyógynövények alkalmazása, ilyenkor a legfőbb gyógyszer és immunerősítő az anyatej. Néhány gyógynövény alkalmazását belsőleg mégis biztonságosnak tekintik emésztési problémáknál, hasfájós babáknál. Itt eltérőek az ajánlások, hogy már újszülöttkortól, egy hónapos, megint más források szerint hat hetes kortól alkalmazhatóak. Mindenképp csak probléma esetén alkalmazzuk, ne megelőzés gyanánt. Fontos, hogy kisbabák esetén megbízható forrásból származó, előrecsomagolt, szárított gyógynövényt használjunk a teához, mert csak így lehet kiszámolni a megfelelő adagolást.

Édesköménymag

Főleg puffadás, gázok miatti hasfájás esetén fél teáskanál szétnyomkodott magot kell 2,5 dl vízzel leforrázni és 10 percig állni hagyni. Adagolás: Szoptatás előtt adjunk a gyereknek 2 evőkanálnyit, vagy keverjük a tápszeréhez, vagy óránként kapjon a csecsemő 1-1 evõkanálnyit.

Ánizs

Puffadás, székrekedés és ebből fakadó bélgörcsök esetén negyed teáskanál kissé szétnyomkodott magot kell 1,25 dl vízzel leforrázni és 20 percig állni hagyni.
Adagolás: Szoptatás előtt adjunk a gyereknek 2 evőkanálnyit, vagy keverjük a tápszeréhez, vagy óránként kapjon a csecsemő 1-1 kávéskanálnyit.

Köménymag

Felfúvódás ellen negyed teáskanálnyit forrázzunk le fél liter vízzel és 10 percig áztassuk.
Adagolás: Szoptatás előtt adjunk a gyereknek 1 evőkanálnyit, vagy keverjük a tápszeréhez.

Kamilla

Szélgörcsök esetén 1 kiskanál kamillavirágot kell 3 dl vízzel leforrázni, majd 5 perc után leszűrni.
Adagolás: Szoptatás előtt adjunk a gyereknek 1 evőkanálnyit, vagy keverjük a tápszeréhez.
A kamilla nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is szárít, így hosszú távon a bél nyálkahártyát szárítva fokozhatja a székrekedést, alapvetően az egyik hasmenés esetén ajánlott gyógynövény.

Folyamatosan maximum 2-3 hétig alkalmazhatóak a gyógyteák. Érdemes először egy-egy teával külön próbálkozni, hogy az esetleges allergiás reakciókat ( főleg kamillánál fordul elő) vagy a tea hatására bekövetkező görcsöt ( ebből a szempontból főleg az ánizs lehet veszélyes) kizárjuk. Később alkalmazhatjuk felváltva, vagy keverékként (ahogy az előre csomagolt babateák is gyógynövénykeverékek). Bár végeztek kutatásokat, amelyek kimutatták, hogy hatásosak a gyógynövények a hasfájós babáknál ( pl.: Oroszországban az ánizskapormag olaját, Izraelben ánizskapor, kamilla, vasfű, édesgyökér és citrom keverékéből álló gyógynövény-teakeveréket, Olaszországban édeskömény-kivonatot, kamillavirágot, citromfűolajat tartalmazó készítményt) a hosszú távú alkalmazás biztonsága továbbra is kérdéses.

Ha aggódsz a belsőleg alkalmazott gyógynövényekkel kapcsolatban, de hasfájós a babád, próbáld ki, hogy te iszod a gyógyeákat és a hatóanyagot az anyatejjel kapja meg a csecsemő.

Külsőleg ebben az időszakban a kamillát érdemes alkalmazni, ami gyulladásgátló, görcsoldó, nyugtató, immunstimuláns, antibakteriális, sebgyógyító, bőranyagcsere-fokozó. Kamillás fürdetéssel vagy letörléssel enyhíthetjük a babapopsi gyulladását. Ehhez egy evőkanál kamillát forrázzunk le két liter vízzel tíz percre után szûrjük le, és a 37 fokos fürdővízbe öntve négy-hat percig fürdessük a csecsemőt. Jó hatású a kamilla tejótvar, tejsömör, koszmó esetén is.


One thought on “Gyógynövények alkalmazása csecsemőknél.

  1. Pingback: Gyógynövények alkalmazása csecsemőknél fél éves kortól. | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.