Decemberben az ünnepek és az év vége közeledtével nemcsak az édességek fogyasztása nő meg, hanem az alkoholos italoké is. Ha pedig több csúszik le a torkunkon, mint szabad lett volna, akkor nagyon nehéz lehet a másnap. Viszont a közérzetünket nemcsak fájdalomcsillapító gyógyszerekkel javíthatjuk.
Másnap kezdjük a napot egy frissítő 10 perces meleg fürdővel, amibe egy kis ecetet és egy marék durva szemű sót teszünk.
A szervezetünket rehidratálni kell, azaz kompenzálni a sok alkohol okozta vízvesztést, ezért fogyasszunk sok folyadékot. Fontos visszaállítani az optimális nátrium és a kálium szintet, ezért a só nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is szükséges. Jót tesz egy kis cukor is, ami serkenti az anyagcserét és ezzel segíti az alkohol eltávozását a testünkből. Reggelihez ihatunk narancslevet, borsmentateát, sima citromos víz, jó hatású lehet a sós hering, húsleves, banán.
A kávé nem tűnik a legelőnyösebbnek, hiszen az is fokozza a vízkiválasztást, ennek ellenére valakinek beválik a citromos kávé, amihez a keserű kávéba öntsük egy fél citrom levét és tegyünk egy szegfűszeggel megtűzött citromkarikát a csészébe, még forrón igyuk be.
A leghatásosabbnak viszont a következő ital tűnik, amely megfázásnál is hatásos lehet. (Recept a Kerti patika című műsorból származik, Spektrum Home) Pótolja a víz-, az ásványi anyag- és sóhiányt, van benne cukor is és a gyömbér csillapítja a fejfájást és a hányingert.
A pezsgő italporhoz végy
20 g szárított csipkebogyót, vagy 50g friss csipkebogyót, (Ebben az esetben melegítsük elő a sütőt 80 fokosra. Törjük fel a csipkebogyókat, és szedjük ki az apró magokat belőle, tegyük hozzá a sót, és egy mozsárral kicsit törjük meg őket és szárítsuk meg a csipkebogyó húsát.)
1 tk sót (az eredeti receptben Maldon só szerepel, a legjobb talán a magas ásványi anyag tartalmú himalájai só)
2tk szárított őrölt gyömbért
2 tk szódabikarbónát
1 tk citromsavat
3 ek cukrot/glükózt.
A hozzávalókat keverd össze. Ezt a porkeveréket teljesen légmentesen és jól záródó dobozban, hűvös, sötét helyen akár fél évig is tárolhatjuk.
Felhasználásnál add a por felét egy liter langyos vízhez ( vigyázz nagyon pezseg, könnyen kifuthat) keverd fel és fogyaszd el. Tovább fokozhatod a hatást, ha borsmenta leveleket és citromkarikát teszel bele. Nemcsak gyógyporként, de finom egészséges üditőként is beválik.
Pingback: Emésztést segítő módszerek az ünnepekre | Egészséges életmódszerek