Variációk mákra, édesszájúak előnyben

A magas ásványi anyag- és vitamintartalmú mák előnyeiről az előző alkalommal már részletesen olvashattál. Most pedig néhány receptajánlat következik, ha nemcsak mákos tészta és mákos bejgli formájában szeretnéd fogyasztani.

Alapvetően édes ételekhez illik a mák, kisebb mennyiségben felhasználhatjuk sós ételekhez például sós rúd vagy pékárú tetejét megszórva, egy kis mennyiséget a kenyér lisztjébe keverve, vagy készülhet belőle mák pesto, amikor a darált mákot sóval, finomra vágott petrezselyemzölddel, zúzott fokhagymával, reszelt citromhéjjal, kevés vízzel, esetleg némi hidegen sajtolt olajjal keverjük össze, kombinálhatjuk más olajos maggal is. Felhasználás előtt (tésztára téve, kenyérre kenve vagy grillezett zöldségekhez adva) hagyjuk, hogy a hűtőben összeérjenek az ízek.

Egy hagyományos étellel kezdek, bár nálunk kevésbé elterjedt, de igazi hóvégi, olcsó étel, ráadásul gluténmentes.

Mákos puliszka

Hozzávalók: 1 liter tej vagy víz, csipetnyi só, 25 dkg kukoricadara, 2-3 dkg vaj, 10-15 dkg darált mák, 5 evőkanál méz, porcukor vagy egyéb édesítőszer

Alapvetően 1 rész kukoricadarát 4 rész folyadékban kell megfőzni, amibe rakunk egy csipetnyi sót. Ez lehet tej, vagy víz, illetve víz esetén sokan előtte kb 2 óráig tejben áztatják a darát. A lényeg, hogy folyamatosan kell kevergetni, különben szétfröcsög és odaég. Körübelül 5-15 percig főzzük, amíg elválik az edény falától, majd a tűzről lehúzva beledobjuk a vajat. Belekeverhetjük ekkor is a mákot, mézet, esetleg lekvárt, friss vagy aszalt gyümölcsöt. Lefedve hagyjuk  még 5 percig duzzadni. Majd olvasztott vajbaba mártott evőkanállal egy kikent tepsibe szaggatjuk. Ha nem kevertük bele a tésztába a mákot, mézet, akkor most hintsük, csurgassuk a tetejére, majd 180 fokon előmelegített sütőben még kb negyed óráig süssük. Esetleg süthetjük egyben is, akkor utána nagyméretű pogácsaszaggatóval kiadagolva tálaljuk.

A mák nagyon jól variálható különféle gabonákkal.

Például kölessel ( forrás: Nosalty, reformnasik.blogspot.hu)

Mákos-almás kölessüti

Hozzávalók 4 főre: 1 csésze köles, 3 csésze víz, 5 db alma,1 csésze darált mák, 1 csésze mazsola vagy 1 dl méz, fahéj,), fél csésze zabpehely, fél csésze mandula / dió

Az almákat felszeleteljük, majd a fahéjjal, a mézzel és 3 csésze vízzel összeturmixoljuk. A kölest megmosva egy közepes méretű tepsibe öntjük. Rászórjuk a megmosott mákot, mazsolát, és ráöntjük a turmixunkat, majd a tetejére szórjuk a zabpelyhet, mandulát / diót. Előmelegített sütőben (220 C,  hőlégkeverésesen 200 C) 40 perc alatt készre sütjük.

Melegen is fogyasztható kásaként, kihűlés után szeletelhető is, lekvárral, befőttel kínálhatjuk.

Alapból nem túl édes, ha édesebben szereted rakjál bele még mézet vagy egyéb édesítőt ízlés szerint. Ha nincs turmixgéped, az almát lereszelve vízzel összekeverve is alkalmazhatod, sőt keverhetsz hozzá egy közepes méretű reszelt sárgarépát is. Víz helyett tehetsz bele gabona (pl. rizstej) vagy magtejet (mandulatej, vagy akár máktejet is)

A máktejhez (kb 1 literhez) 10dkg a mákot egy éjszakára beáztatjuk. Következő nap az áztatólevet leöntjük róla (kiváló tápoldat szobanövényeknek), majd 1 liter vízzel összeturmixoljuk, majd leszűrjük Egyszerre ne csináljunk belőle túl sokat, mert csak rövid ideig 1-2 napi áll el a hűtőben. A mákzaccot belekeverhetjük a sütibe.

Nem fontos rétegezni sem, hanem az összes hozzávalót összekeverhetjók és egyben megsüthetjük, melegen is jobban egybemarad, ha keverünk, turmixolunk bele egy banánt vagy egy tojást.

Ugyanez a sütemény elkészíthető köles helyett árpával vagy hajdinával is.

Egy másik

édesség hajdinával

(forrás: Ízek és érzések magazin), amelyhez végy 30 dkg hajdinát, 10 dkg aszalt meggyet és 10 dkg aszalt sárgabarackot kockára vágva, (vagy 20 dkg aszalt gyümölcsöt ízlés szerint), 30 dkg darált mákot, 2 kisebb citromot, 2 evőkanál mézet, 1 mokkáskanál őrölt fahéjat.

A hajdinát másfélszeres mennyiségű vízzel és az aszalt gyümölcsökkel puhára főzzük. A darált mákot a citrom kicsavart levével és reszelt héjával, a mézzel és a fahéjjal összekeverjük, majd annyi vizet adunk hozzá, hogy az állaga mártás sűrűségű legyen, és az elkészült hajdinára öntjük. Almával díszíthetjük.

Ha pedig maradnál a hagyományos ételeknél, de mégis valami különlegesebbre vágysz itt érdemes körülnézni, ezenkívül érdemes kipróbálni ezt a mákos-rozsos kenyeret is.

Még jön néhány gabonamentes mákos recept.


One thought on “Variációk mákra, édesszájúak előnyben

  1. Pingback: Variációk mákra gabona nélkül | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.