Könnyen emészthető, változatosan és gyorsan elkészíthető, magas biológiai értékű, gluténmentes táplálék. Ásványi anyag tartalma a többi gabonához képest kiemelkedő, keményítőtartalma pedig viszonylag alacsony. Érdemes rendszeresen beiktatni az étrendünkbe, nemcsak az egészségünk , de a szépségünk megőrzése érdekében is. Kismamáknak, gyermekeknek, lisztérzékenyeknek, diétázóknak, méregtelenítő kúrát tartóknak különösen ajánlott.
Az egyetlen lúgosító hatású gabona, amely segít visszaállítani a felborult sav-bázis egyensúlyt. Feltölti a szervezet ásványi anyag raktárait, miközben segíti a méreganyagok távozását. Ezért tisztítókúrák, fogyókúrák ideális étele. Ráadásul kalóriatartalma viszonylag alacsony, rosttartalma pedig magas, ezzel nemcsak az emésztést és a megfelelő bélműködést segíti elő, hanem hosszú ideig jóllakottnak érezzük magunkat.
Kismamáknak, terhesség idején érdemes gyakrabban beiktatni az étrendjükbe, megnyugtatja a háborgó gyomrot, jó hatású hányás esetén (legjobb kölesleves, vagy híg kása formájában), segít magnézium- és a vashiány, a vetélés megelőzésében.
Tápláló, gyomrot, emésztést erősítő hatása miatt lábadozó betegeknek is ajánlott, főleg lázas vagy gyulladásos betegségek esetén (hűsítő hatású). Hasmenésnél pirítsuk meg a kölest főzés előtt, viszont nem javasolt olyan gyenge emésztésű embernek, akinek folyamatosan vízszerű a széklete.
Esszenciális zsírsavtartalma, viszonylag magas fehérje tartalma mellett gazdag B vitaminokban (B1-, B2-, B3-, B6-, B17), ásványi anyagokban (szilícium, vas, fluor, cink, foszfor, ként, magnézium, kálium és kalcium).
A köles rendszeres fogyasztása késlelteti az öregedési folyamatokat , rákmegelőző hatású, szabályozza a vércukorszintet és a zsíranyagcserét, karbantartja az ereket, gyulladáscsökkentő. Általános immunrendszer erősítő, ezért az őszi-téli megfázásos megbetegedések, influenza megelőzését is szerepet játszik. Gyulladáscsökkentő, enyhén vízhajtó hatását használjuk ki vese- és húgyúti fertőzéseknél.
Gombaölő hatású, legjobb gabona a Candida albicans burjánzás gyógyítására. Candida elleni küzdelemben, a tápanyag felszívódás javítására és stagnáló emésztés megindítására, ne csak a köles magját, hanem a köles emésztőenzimekben gazdag, kíméletesen megfőzött csíráit is fogyasszuk.
Káliumtartalma többek közt hozzájárul a szívizom működésének szabályozásához, a veséket a vér méregtelenítésére ösztönzi, foszforral együtt elősegíti az agy oxigénellátását, és megakadályozza a kálcium gyors kiürülését.
A köles fontos magnézium forrás, amely az egyik legfontosabb ásványi anyag. Megtalálható testünk összes sejtjében és szerepet játszik szervezetünk anyagcseréjének minden folyamatában.
A köles kálcium és a felszívódását segítő szilícium tartalma révén fontos szerepet játszik csontképzésünkben is. Csontritkulás esetén vagy annak megelőzésében fontos szerepet játszhat.
Magas szilícium (kovasav) * tartalma pedig igazán egészségmegőrző és szépítő étellé teszi. A szilícium nemcsak a szervezet védekező képességét fokozza, megőrzi az erek falának rugalmasságát, karbantartja az emésztőrendszert, jótékony gyomorsav túltengés esetén, hanem szerepet játszik a bőr hámosodásában, hajunk, körmeink és fogaink egészségének megőrzésében.
A kovasav erősíti és rugalmasabbá teszi kötőszövetet. A kötőszövet egyik legfontosabb alkotóelemének a kollagénnek fontos összetevője a szilícium. Ezzel pedig nemcsak a fiatalos, rugalmas, egészséges bőr fenntartásához járul hozzá, hanem az inakat és a szalagokat is erősíti, ezeken kívül elősegíti a porcképződést és jó hatású ízületi panaszok esetén.
Ami a szépséget illeti, a köles rendszeres fogyasztása hozzájárul ahhoz, hogy a bőrünk szép és rugalmas maradjon, a hajunk fényesebb legyen (enyhítheti a hajhullást is), a körmeink erősek, szépek legyenek, a fogaink pedig egészségesek, megelőzve a fogszuvasodást, mert segíti a fogak zománcának a megvédését.
Így már érthető miért nevezhetjük a kölest a gabonák királynőjének.