A csecsemők fejbőrén, ritkábban a homlokon, szemöldökön, esetleg a fülek mögött jelentkező sárgás felrakódás, a koszmó legtöbbször magától elmúlik. Viszont nem érdemes elhanyagolni, mert akár makacs problémává is válhat.
A koszmó tulajdonképpen a seborrhoeás bőrgyulladás (dermatitis) egy fajtája, amely szabálytalan faggyútermelés, és zsírosodás, valamint elszarusodás miatt jelentkezik.
A jelenség pontos oka nem ismert, de megfigyelhető a bőr vegyhatásának lúgos irányba történő eltolódása, valamint a felszíni szaruréteg víztartalmának csökkenése. Száraz bőrű, ekcémás vagy izzadós csecsemőknél gyakrabban alakul ki.
Enyhébb változata, akár babahajkefével is eltávolítható, megelőzésként is érdemes naponta átdörzsölni a csecsemő fejbőrét, mert ez jó hatással van a vérkeringésre. Nagyobb koszmó esetén a fürdés során érdemes a pikkelyszerű lerakódásokat a vizes fejbőrről eltávolítani egy puha (de a babahajkefénél erősebb) fogkefével vagy körömkefével, de ne akarjuk egyszerre leszedni az egészet, nehogy kisebesedjen a babánk bőre.
Fürdés előtt érdemes a koszmót fellazítani, ehhez bekenhetjük az érintett területet olajjal, sima napraforgóolaj vagy olívaolaj is nagyon jó, de gyógyszertárban kapható koszmó elleni olaj is.
Alkalmazhatunk gyógynövényes borogatást is olaj helyett vagy mellett, amelyek nemcsak fellazítják a lerakódásokat, de gyulladáscsökkentő hatásúak is. A borogatás készülhet kamillateából, vagy vadárvácska (Viola tricolor) forrázatából.Ehhez 1,5 dl forró vizet öntsünk 1-2 teáskanál árvácska hajtásra, öt perc után szűrjük le, majd langyosra hűtve fél órára tegyük a problémás területre. Enyhíti a bőrirritációt, ekcémás tünetek ellen is bevethetjük. Fürdőt is készíthetünk belőle, ebben az esetben egy liter vízhez, 2-3 evőkanál szárított növényt adjunk és negyed óra után szűrjük le, majd öntsük a fürdővízhez.
Amennyiben magunk gyűjtenénk a vad- vagy más néven háromszínű árvácskát, április augusztusig tegyük, amíg virágzik, mert ebben az időszakban tartalmazza a növény a gyógyhatású anyagokat.