Házi fagyi, parfé – cukormentesen is

A nyár szinte elengedhetetlen része a különféle hűsítő édességek, a fagylaltok és parfék, amelyek nemcsak a fagyizókban, hanem a boltokban is kelletik magukat a mélyhűtő pultban. Azonban, ha elolvasod ezeknek az összetevőjét, a legtöbb esetben úgy kezdődik, hogy glükóz-fruktóz szirup, azaz ez a fő alkotórésze és sokszor a folytatás sem jobb, különféle aromák és állományjavítók biztosítják az ízét és a megfelelő állagát. Ezeket elkerülhetjük, ha otthon készítjük magunknak és a családnak a fagylaltot.

Ha nincs otthon fagylaltgéped az elkészítést kissé macerássá teszi, hogy a fagyasztás során rendszeresen át kell keverni, hogy szétcsapjuk a kialakuló jégszemcséket. Ezt a kevergetést megúszhatjuk, ha nem fagylaltot, hanem parfét készítünk. Ez viszont magas zsírtartalmú, hiszen az alapja a tejszín, ezért fogyókúrázóknak, hízékonyaknak csak mértékkel ajánlott. Viszont a finomított cukrot lecserélhetjük, ezzel csökkentve a kalóriatartalmát és egészségesebbé téve a desszertünket.

Én legutóbb csokoládé-parfét készítettem.

Hozzávalók kb. 6 főre:

  • 6 dl tejszín
  • 125g magas kakaótartalmú étcsokoládé
  • 45 g négyszeres édességű steviás eritrit (én most ezt használtam, de édesítés ízlés szerint 120-180 g fehér cukornak megfelelően)
  • 1 vaníliás cukor vagy helyette vanília kivonat, aroma
  • 3 egész tojás

A csokoládét vízgőz felett felolvasztom, majd beleteszek  2 dl tejszínt, az édesítőszert (jobb porított formában) és a tojásokat és habosra keverem továbbra is vízgőz felett.  A habos krémet leveszem a tűzről és hagyom kihűlni, közben 4 dl tejszínt habbá verem, majd óvatosan beleforgatom a kihűlt krémet. Az egészet beleöntöm egy folpackkal kibélelt őzgerincformába (jelen esetben házikókat mintázó szilikon formába) és mehet a mélyhűtőbe, legalább 6-8 órára. Fogyasztás előtt kb. negyed órával vegyük ki a hűtőből, utána borítsuk ki a formából és már szeletelhetjük is a finom parfénkat.

Csokoládénak használhatjuk a házi készítésű csokoládét is, ebben az esetben nem is kell hűteni vagy temperálni, hanem a vízgőz felett elkészült még meleg csokinkhoz keverhetjük a többi hozzávalót. Nemcsak étcsokival, hanem tej- vagy fehércsokoládéval is készíthető, a parfé édesítésnél vegyük figyelembe a csokoládé „cukor”tartalmát. Bár nem próbáltam, de úgy gondolom, finom lesz a végeredmény akkor is, ha  ebben az esetben a házi „csokink” nem kakaóvajból, hanem sima vajból készül.


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.