A kerti ruta (Ruta graveolens) egy mutatós, fagytűrő, illatos félcserje, amelyet fűszerként és gyógynövényként is alkalmazhatunk. Erősítő, fertőtlenítő, csíraölő, gyulladáscsökkentő, görcsoldó és vérzéscsillapító hatóanyagai a leveleiben és kb 30cm-es hajtáscsúcsaiban találhatóak.
A magról vagy tőről szaporítható növény, jó vízáteresztő képességű, sovány talajban fejlődik legszebben és a félárnyékot is jól tűri.
Nagyon erős hatású, ezért csak kis mennyiségben, a receptekben leírt mennyiségeket nem túllépve szabad csak belsőleg alkalmazni. Ha bizonytalanok vagyunk inkább csak külsőleg alkalmazzuk. Terhesség alatt abortív hatása miatt a fogyasztása tilos!
Kerti ruta alkalmazása külsőleg
Visszérgyulladás, aranyér ellen gyógyolajat készíthetünk, receptjét itt olvashatod.
Látáserősítő teakeverékhez 25 g rozmaring, 25 g rutalevél, 25 g bíbor kasvirág és 25 g orvosi zilizvirág keverékéből 1 evőkanálnyit 2 dl vízzel leforrázunk, 15 percnyi állás után leszűrjük. Steril gézcsíkot belemártva naponta többször szemborogatást végzünk.
Fülfájás enyhítésére az összezúzott növény olívaolajba áztatásával készítsünk ruta olajat, amelyből cseppentsünk néhány cseppet egy vattapamatra és dugjuk a fülbe; gyereknek, felnőttnek egyaránt használ.
A kínaiak gyógyászat nyugtatónak használja a ruta tinktúráját, valamint reumás fájdalmak enyhítésére, a helyi keringés élénkítésére és duzzanatok leapasztására. Ruta tinktúra készítéséhez 1/4 l-es széles szájú üvegbe 20 gr rutafüvet teszünk és leöntjük 200 gr alkohollal vagy rozspálinkával. 4 nap után leszűrjük róla a szeszt.
Ideggörcsök, neuralgia, sérülés, görcsök kezelésére, a feszült izmok és inak ellazítására használják külsőleg, alkoholos tinktúra, vagy olaj formájában, amelyet az érintett területen kell a bőrbe masszírozni.
Szárított levelének pora jó rovarűző, kiszórva távol tarthatjuk a különböző kártevőket.
Kerti ruta alkalmazása belsőleg
Tea formájában, ehhez 5 grammnyi szárított levelet 1,5 1 vízzel leforrázunk, 5 perc állás után szűrjük, apránként fogyasztjuk.
Menstruációs panaszok esetén kombinálhatjuk cickafarkfűvel, orbáncfűvel, citromfűvel; fájdalmas görcsök esetén macskagyökérrel, libapimpóval, majoránnával, fehér árvacsalánnal keverve.
Ha menstruációs zavarokkal, problémával, fájdalmas menstruációval küzdesz itt találhatsz további segítséget.
Fejfájás ellen a rutát bodzavirággal és rozmaringgal együtt alkalmazzuk.
Teáját használhatjuk még vértódulásnál, kábultságnál és szédülésnél, továbbá légzési nehézség, szívdobogás, hisztérikus görcsök eseteiben.
Higított alkoholos tinktúra formájában, ehhez egy deciliter cukros vízbe 5 cseppet teszünk a tinktúrából és azt tetszés szerinti időközökben egyszerre csak 1/2—1 kávéskanállal fogyasszuk.
Gyomorfájás, vesehomok, és ezt kísérő fájdalmak ellen, vizelési nehézség, fehérfolyás, idegfájdalomnál kitűnő házi-szernek tartják.
Enyhíti a menstruációs görcsöket és fokozza a női ivarszervek vérátáramlását.
Torokgyulladásnál, mint toroköblítő ajánlható.
A kerti rutát fűszerkeverékben is alkalmazhatjuk, például 1-2 ruta-, 2 tárkony-, 2 oregánó-, 2 majoránna- és 1 zsályahajtást csokorba kötve 10 percig főzünk, ha kihűlt, a fűszercsokrot kivesszük. Ezt páclének használhatjuk vagy mártásként elkészítve fogyaszthatjuk.
A végére pedig egy kis kultúrtörténeti érdekesség
Leonardo da Vinci és Michelangelo szerint az „égi kegyelem füvének” nevezett ruta földöntúli ereje képes a lélek képességeinek erősítésére és a látás élesebbé tételére. A rutagallyakat régen az otthonokban pestis elűzésére szórták szét, úgy vélték, megvéd a járványok ellen, és gyakran a padlódeszkákat is friss rutával dörzsölték át, hogy távoltartsák a bolhákat. Ajtók és ablakok fölé akasztották, hogy távol tartsa a gonosz szellemeket. A templomokban szenteltvíz széthintéséhez használták, a ” Kegyelem Növényét” ördögűzések és mise bemutatása előtt füstölték. A kártyaszínek közül a treffet a rutalevélről mintázták.
Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!