Természetes módszerek a terhességi émelygés, hányinger ellen 1. – Étkezés

Source: via Wannapa on PinterestA terhesség első időszakában, különösen a második-harmadik hónapban sok kismama életét keseríti meg az émelygés, vagy hányinger, amit bár reggeli rosszullétnek hívnak, sokszor egész nap tart.
Az émelygés fő oka, hogy a terhesség idején ugrásszerűen megnő a hormontermelés a szervezetben. Vigasztalhat, minket a tudat, hogy egy vizsgálat szerint ez az émelygés arra utal, hogy a terhességgel és a babával minden rendben van. Azonban ez nem jelenti azt, hogy ne kéne és lehetne tenni ellene.

A természetes módszerek széles tárháza áll a rendelkezésedre. Rengeteg módszer létezik, te is megfogod találni azt, ami neked beválik.
A probléma súlyosságától függően többféle módszert is be kell vetned, ne keseredj el, ha valamelyik nem válik be, mert jelentősek az egyéni különbségek, ki kell próbálnod neked melyik lesz a megoldás. Ebben a részben azt nézzük meg, mire figyelj a táplálkozásnál. Milyen ételek, italok fogyasztásával járulhatsz hozzá az émelygés csökkentéséhez illetve megszűntetéséhez.

Az étkezéseden mindenképp változtani kell a magzat egészséges fejlődése érdekében.
A magzat napi 24 órán keresztül vonja el véredből a glükózt. Ezért ha nem gondoskodsz ennek pótlásáról, hirtelen lezuhanhat a vércukorszinted, ami pedig fokozza a hányingert. Ezért sokszor egyél keveset, lehetőleg könnyű ételeket. Előfordulhat, hogy úgy érzed (én is így voltam vele) egy falat nem megy le a torkodon, émelyegve nem kívánod az ételt, de aztán meglepve tapasztalod, ha eszel egy kicsit máris sokkal jobban érzed magad. Nekem a gyümölcslé, pontosabban frissen préselt almalé gyakori kortyolgatása vált be. ((Nem én préseltem, vásárolható magyar termék, 100 % gyümölcstartalmú, de nem sűrítmény felhígításával készül, mint a bolti gyümölcslevek többsége.)

Reggel még felkelés előtt rágcsálj el egy-két kekszet, például gyömbéres kekszet vagy aszalt gyümölcsöt és igyál meg egy gyömbérteát. Ha egész nap tart az émelygés a nap folyamán még megihatsz két csésze gyömbérteát. Többet ne, mert nagy mennyiségben vérbőséget okozhat. Sokaknál beválik a szénsavas üdítő, nekik a gyömbérsört érdemes kipróbálni. Alkoholmentes változatának receptjét itt olvashatod.
Ezenkívül a borsmenta is csillapítja a hányingert. Hideg teáját nyugodtan ihatjuk egész nap, egy kis citommal keverve még hatásosabb. Nemcsak belsőleg, hanem az illatanyagai is segítik a jobb közérzet elérését.
Beválhat még a citromos vagy almaecetes víz vagy szopogass el egy jégkockát. Megnyugtatja a gyomrot és ráadásul hidratál is.

Ne feledkezz meg a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásáról se. Ne felejtsd el, hogy hányás esetén pótolni kell a folyadékot és az ásványi anyagokat. Ez nyári hőségben még fontosabb, mert súlyos esetben akár kiszáradáshoz is vezethet.

Csökkentsük a koffeintartalmú italok, kávé, tea fogyasztását, mert ez is fokozza az émelygést és a vízhajtó hatású is, ráadásul rontja a vas felszívódását, amire pedig most nagy szükségünk van.

Figyeljünk arra is, hogy elegendő krómot fogyasszunk, mert ez csökkenti a vércukorszint ingadozását. Ezenkívül nagy szerepe van a magzat növekedésében, hiánya összefüggésben lehet a terhességi cukorbetegség kialakulásában. Együnk teljes kiőrlésű gabonát, barna rizst, sajtot, tojássárgáját, dinnyét, húsféléket.

A magzat fejlődéséhez az első pár hétben óriási mennyiségű B-vitamin komplexre van szükség, de főleg B6 vitaminra. Mivel a magzat ezt a mama szervezetéből vonja el, ezért azok a kismamák, akiknek nem áll rendelkezésükre megfelelő B-vitamin szint a szervezetükben, azok B-vitamin hiányosak lesznek, amelynek az első és legszembetűnőbb tünete az émelygés, hányinger, hányás, majd jönnek a bőrproblémák és a hajhullás. Ezért a várandósság első 12 hetében fokozottan kell ügyelni a B-vitaminban dús táplálékok bevitelére, persze később se feledkezzümk meg róla. Ugyanis B-vitaminok hiányában nő a terhességi szövődmények kockázata, mint például a spontán vetélés, koraszülés, alacsony születési súly, toxemia, velőcső-záródási rendellenességek.

Az émelygés szempontjából a B6 vitamin a legfontosabb. A várandósok számára ajánlott napi adag 2-5 mg. Terhességi hányás esetén viszont10-25 mg B6-vitamin bevitele ajánlott, amivel csökkenthetjük a panaszokat. Természetes B6-vitamin forrás a máj, hal, hús, tejtermékek, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék, spenót, banán, élesztő, sütőtök, fejes káposzta, vöröshagyma, hántolatlan rizs, mák, napraforgómag, földimogyoró, burgonya, tojássárgája.
Próbáld ki például reggeli gyanánt a két banán, egy negyed sütőtök és víz hozzáadásával készült turmixot, de készülhet tejjel vagy tovább fokozva a hatását diótejjel. Egy liter diótejhez végy 10dkg diót, amit alaposan lemosás után beleteszünka turmixgépbe. Ráöntjük a vizet és beletesszük 2 evőkanál mézet vagy 5 dkg beáztatott mazsolát. Majd magas fokozaton legalább1 percig turmixoljuk, míg jó krémes nem lesz. A turmixolás után egy szűrőn, vagy tüll anyagon, esetleg gézen átszűrjük. A szűrésre használt anyagon fennmaradó darált diót se dobjuk ki, felhasználhatjuk salátákhoz, például kis citomlével megbolondított finomra reszelt sárgarépával összekeverve.

Sokszor már a megfelelő étrend is elegendő a probléma megoldásához, ha nem, olvasd el a későbbi bejegyzéseket is.
A következő részben a homeopátia émelygés, hányinger elleni szereit ismerheted meg.

Ha tetszett és hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


7 thoughts on “Természetes módszerek a terhességi émelygés, hányinger ellen 1. – Étkezés

  1. Pingback: Természetes módszerek a terhességi émelygés, hányinger ellen 3. - Homeopátia 2. rész | Egészséges életmódszerek

  2. Pingback: Egészséges üdítők | Egészséges életmódszerek

  3. Pingback: Természetes módszerek a terhességi émelygés, hányinger ellen 4. | Egészséges életmódszerek

  4. Pingback: Természetes módszerek a terhességi émelygés, hányinger ellen 5. Akupresszúra | Egészséges életmódszerek

  5. Pingback: Egészséges étrend terhesség alatt - 1. trimeszter | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.