Egészséges üdítők

Source: pin4fun6336.blogspot.com via Zita on PinterestMég tart a nyári forróság. Jöjjön néhány hűsítő, üdítő hatású ital gyógynövényekből, ha egészséges szomjoltóra vágyunk és a víz nem elég.

Levendula üdítő
Ehhez először tulajdonképpen szörpöt készítünk. A vizet felforraljuk, majd a virágokra öntjük és 24 órán át állni hagyjuk. Újra forraljuk és amikor lehűlt, leszűrjük egy üvegbe és felöntjük mézzel. Ami az arányokat illeti 1 ek. szárított levendulavirághoz( friss virágból több kell) 1 ek vizet számoljunk. Ezt szénsavas és szénsavmentes ásványvízzel felöntve finom üdítőt kapunk. Ne csak a látvány kedvéért a kancsóba áztassunk citromkarikákat, levendulaszárat, levendulavirágot, mentaleveleket. Feldobhatjuk intenzívebb menta aromával. Ehhez külön forrázzunk le friss menta leveleket, hagyjuk ázni, majd keverjük az egészséges levendulás italunkhoz.

Menta szörp
Menta ízű frissítők önmagukban is kiválóak, borsmentából érdemes szörpöt készíteni. Frissen szedett borsmenta leveleket felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi és fél óráig lassú tűzön forraljuk, majd további egy óra állás után leszűrjük. Mézzel édesítve hűtőben tároljuk felhasználásig, amikor is vízzel higítva, szintén citromkarikákkal és mentalevelekkel megbolondítva tehetjük az asztalra.

Hűsítő, lazító hatású üdítő
Készülhet citromfű, moldvai sárkányfű és illatos macskamenta virágából. A növényeket leforrázzuk, majd leszűrve és jégbe hűtve, szintén citromkarikákkal kínáljuk.
Frissítő hatású, earl grey teához hasonló aromájú, egészséges üdítőt kapunk, ha az indiáncsalán szárított leveleiből készült forrázatot lehűtjük.

Fűszeres különlegesség
Egy kiskanálnyi bazsalikom magot egy pohár vízbe vízbe öntve egzotikus frissítőt kapunk. Ne ijedj meg, miközben a bazsalikom édeskés aromája átjárja a vizet a magok megduzzadnak és úgy néznek majd ki, mint a békalencse.

Vitalitásfokozó üdítő
Nemcsak általános roborálószer, hanem szexuális vágyfokozó is a leuzea, más néven szekliceimola gyökeréből készült üdítő. A gyökeret felaprítjuk, megmérjük és az eredeti recept szerint ugyanannyi barnacukrot (vagy más egészségesebb édesítőt) hozzákeverve, vízzel felöntve negyedóráig kis lángon főzzük. Az utolsó öt percben adjunk még hozzá egy kevés reszelt citromhéjat, egy kevés gyömbért és néhány szál rozmaring ágat. Ha kihűlt, leszűrjük, vízzel, citromlével higítva, jól lehűtve fogyasszuk.

Gyömbér
Erről korábban már volt szó, de itt se maradjon ki a listából. Forrázata vagy főzete lehűtve esetleg hosszabb ideig hideg vízbe áztatva készülhet belőle üdítő. Ha szénsavasat szeretnék, jöhet a gyömbérsör. Alkoholmentes változata úgy készül, hogy egy kancsóba 1,5 dkg szárított sörélesztőt, 4,5 dl meleg vizet, 2 teáskanál őrölt gyömbért, 2 teáskanál cukrot teszünk. Összekeverjük, és lefedve meleg helyre tesszük. Egy napig áll, majd ezt követően 6 napon át minden nap teszünk bele 1 teáskanálnyi őrölt gyömbért és 1 teáskanálnyi cukrot. A hetedik nap után leszűrjük. Egy nagy tálban 1,2 liter meleg vízben feloldunk 75 dkg cukrot, hozzáadjuk 2 citrom levét, az elkészített gyömbéres folyadékot és 3 l hideg vizet. Összekeverve töltjük üvegekbe, lezárjuk, és még legalább 2 napig érni hagyjuk. Utána egy héten belül elfogyasztjuk, tovább nem áll el.
Mindegyik üdítőt fogyaszthatják a kismamák is, de a gyömbér különösen ajánlott, igaz mértékkel a terhesség alatt jelentkező émelygés vagy hányinger ellen.

Homoktövis
Augusztusban érnek a homoktövis piros, kissé savanykás, elsősorban C vitaminban, de ezenkívül A, B, K, E vitaminban is gazdag, különösen egészséges bogyói. Bár a hatóanyagok igazán majd ősszel, ha megcsípte a dér, válnak koncentrálttá, az akkorra már édeskésebb bogyókban. Azonban már most is nagyon finom frissítőt készíthetünk belőle, ha a bogyókból préselléssel nyert levet, mézzel keverjük és felhígítjuk. Ilyenkor a maradék anyagot se dobjuk ki, mindig keverjünk belőle egy-két kiskanállal a müzlinkbe vagy a joghurtunkba. Az üdítőt úgyis elkészíthetjük, hogy a bogyókat vízzel felöntve összeturmixoljuk és ezt keverjük mézzel és hígítjuk fel. Így rostos italt kapunk, amit fogyasztás előtt érdemes felrázni.

Ha tetszett és hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


One thought on “Egészséges üdítők

  1. Pingback: Természetes módszerek a terhességi émelygés, hányinger ellen 1. - Étkezés | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.