A padlizsán szerepe az egészségünk megőrzésében

Az alacsony zsír- és kalóriatartalmú padlizsán (24 kcal/100g) nemcsak a fogyókúrázók ideális étele lehet. Magas vitamin-, ásványi anyag, rost- és antioxidáns tartalma igazán egészséges étellé teszi, ami többek közt segít karbantartani az emésztést, a szív- és érrendszert, sőt az agyműködésre is kedvező hatást gyakorol.

A burgonyfélék családjába tartozó padlizsán főleg B- vitaminokban gazdag, mint a pantoténsav (B5-vitamin), piridoxin (B6-vitamin), a tiamin (B1-vitamin) és a niacin (B3). Ezeken kívül található benne A,  C, E és K-vitamin. Ásvány anyagok közül magas a mangán, molibdén és káliumtartalma, de jó folsav, réz és magnézium forrás is.

Magas víztartalma segít a szervezetet hidratálni, miközben nem terheljük a szervezetet felesleges kalóriákkal és a magas rosttartalma hozzájárul az emésztőrendszer megfelelő működéséhez, megakadályozza a székrekedést és csökkenti a vastagbélrák kialakulásának esélyét. Érdemes azonban vigyázni az elkészítésénél, mert a padlizsán képes a kisütésénél a legtöbb zsiradékot felszívni.

Magas antioxidáns tartalma véd a szív –és érrendszeri megbetegedésektől, a ráktól és az idő előtti öregedéstől, csökkenti a koleszterinszintet (LDL) és véd annak káros hatásaitól. A padlizsánban található egyik hatékony antioxidáns egy antocianin fitonutriens, a nasunin, amely szerepet játszhat a rák, az időskori és idegrendszeri betegségek, gyulladások, cukorbetegség és bakteriális fertőzések megelőzésében. Speciális tulajdonsága, hogy segíti a szervezetben felhalmozódott felesleges vas (ez növeli a szabadgyökök képződését) kiürítését.

A tojásgyümölcsöt nemcsak az egészség megőrzésében, de az egészség visszaállításában is felhasználhatjuk. Gyógyító hatásait főleg a keleti orvoslásban használják ki.

A  padlizsán terméskivonatát máj- és epebetegségek kezelésére ajánlják. Használata feloldja az epeköveket a kezdeti szakaszban.

Termését gombamérgezés ellenszereként, kígyó-és skorpiómarásnál (nyers padlizsánszeletet raknak rá) is alkalmazzák. Fekélyre, aranyérre borogatásként elszenesedett padlizsánport (addig süssük, amíg elszenesedik) használhatunk. Vérzéscsillapító hatású.

A hagyományos kínai orvoslás szerint a növény minden része alkalmas a bélrendszeri vérzés megállítására. Az alvadt vér és a tumorszerű lerakódások feloldásával tisztítja a pangó vért.
Az indiai természetgyógyászat szerint a zöldség idült asztmában és hörghurutban is jó hatású.

Segíti az emésztést, főleg paradicsommal együtt alkalmazva, levesként vagy tört formában gyógyítja a túlzott gázképződést, leghatásosabban ánizskaporral és fokhagymával keverve.

Fagyási sérülés esetén szobahőmérsékletű padlizsánteával borogassuk az érintett területet.

Ha álmatlansággal küzdünk, esténként fogyasztva triptofán tartalma révén segíti az elalvást, legjobb, ha mézzel kombináljuk. Néhány napig kúraszerűen alkalmazzuk.

Amire figyeljünk

Túlzott gyomorsav-termelődésben és gyomorfekélyben szenvedőknek nem ajánlott a fogyasztása.

Padlizsánban találhatóak oxalátok, amelyek csökkentik a kalcium felszívódását, illetve nagy mennyiségben kikristályosodhat, vizelet kiválasztáskor a vesében, illetve a hólyagban követ képezhet. Aki hajlamos a kőképződésre, csak mértékkel fogyassza.

Padlizsán tartalmaz egy nagyon kis mennyiségű nikotint, azonban ez elhanyagolható koncentrációjú (0.01mg/100g).

Terhesség idején csak mértékkel fogyasszuk. A nasunin nagy mennyiségben akadályozhatja a magzat megfelelő növekedését. Japánban egyáltalán nem ajánlják a fogyasztását, mert vetélést okozhat.

Az indiai és maláj asszonyok a szülés után 40 napig nem fogyasztják, mert állítólag fokozza a melankóliát, így erősítheti az esetleg kialakuló szülés utáni depressziót.

 

 


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.