Antibiotikum a virágos kertből

Source: mckenzieseeds.com via Dianne on PinterestA dísznövényként termesztett, ehető kerti sarkantyúka (Tropaleum Majus) egynyári növény, amely mintegy 45 baktériumtörzs ellen hatásos anyagokat tartalmaz. Ráadásul kevés gondozást igényel, minden évben előbukkan, és magról hamar elszaporodik. Így kezdő kertészeknek is ajánlható, ha nyárra kevés munkával színpompát szeretnének varázsolni a kertünkbe vagy akár cserépbe ültetve, a teraszunkra, miközben sokoldalúan felhasználható vitamindús, antibakteriális hatású gyógynövényt kap.

A kerti sarkantyúkát hívják sárog sarkantyúnak, kapucinusvirágnak, sőt, sarkantyúvirágnak is, így gyakran összetévesztik a piros sarkantyúvirággal (Centranthus ruber).

A növény minden föld feletti része ehető. A virág íze az édes borséra, illetve a retekére emlékeztet; sajtokhoz, salátákhoz együk. A virágbimbókat és a még zöld,éretlen magját tartósíthatjuk ecetes-sós lében, kapribogyót helyettesíthetjük vele. Pikáns, édeskés-csípős ízű leveleit, a magjait szintén salátákba, túróba keverhetjük.

A kerti sarkantyúka mustárolajat (növényi antibiotikum), illóolajakat, sok C-vitamint és káliumot tartalmaz. Viszont csak nyersen fogyasztható sütve-főzve aromája elvész, szárítani sem lehet hatóanyagai elvesztése nélkül. A tartósítás legjobb módja, ha nyáron a legszebb növényeket felszedjük, kipréseljük a levét és jégkockatartóba téve lefagyasztjuk.

Antibiotikus, vérképző és összehúzó hatású. Segít a szervezet ellenálló képességének növelésében, étvágygerjesztő és enyhén hashajtó hatású.
Présleve a leghatásosabb természetes antibiotikum a légúti (köhögés, hurutos megbetegedések) és húgyuti panaszok kezelésére a bélflóra károsodása nélkül. Télen a tüdőt vagy hólyagot, vesét megtámadó baktériumos fertőzés esetén 8 óránként 1 jégkockatartóban lévő mennyiséget felengedve igyuk meg. Kivonatát egyrészt erősítőszernek, de afrodiziákumnak is tartják. A szépségápolásban is felhasználják. Hajhullás, korpásodás ellen a virágban lévő kén segít, serkenti a hajnövekedést. Alkalmas a gyulladt bőr ápolására is, magjait biokrémbe sajtolják.

Próbáljuk ki! Ha a kertünkben van gyümölcsfa, annak a tövébe ültessük, mert távol tartja a tetveket, de hatékony hangyák, csigák, hernyók távol tartásában is. Jó szomszédja lehet például a rózsa is.

Source: fotos.infojardin.com via mommerw on Pinterest
És itt van az a növény, amivel gyakran keverik, mert mindkettőt sarkantyúvirágnak is hívják.

A piros sarkantyúvirág, a Centranthus ruber szintén gyógynövény a gyökerében található valeriánsav miatt, amelyet nyugtató és kiegyensúlyozó hatása miatt idegesség, szorongás és feszült idegállapot kezelésére használnak.

Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.