Vitaminok

Az alap tápanyagok (szénhidrát, fehérje, zsír) mellett, persze nem feledkezhetünk meg a kiegészítő tápanyagokról sem, ha az egészséges táplálkozásról van szó. Bár pontosan számolgatni a bevitelüket nem tűnik túl életszerűnek. Szerencsére változatos, az egészséges étkezés alapelveit követő étrendnél erre nincs is szükség, de azért néhány dologra nem árt odafigyelni, hogy megfelelő mennyiségű vitaminhoz jussunk.

A vitaminok biológiailag aktív szerves vegyületek, amelyek az emberi szervezet normális működéséhez alapvetőek. Nélkülözhetetlen funkciókat töltenek be szervezetünkben, ezek (is) felelnek az immunrendszerünk és az idegi működéséért, a szemünk egészségéért, sejtjeink regenerálódásáért, a véralvadásért, csontjaink és fogaink tartósságáért. Hat a nemi működésre, a vérszegénység ellen, a növekedést serkenti. Van olyan vitamin, amely több, mint száz feladatot lát el. A szervezet ( kivéve a D vitamin és K vitamin) nem képes előállítani őket, ezért táplálékkal kell fedeznünk szervezetünk vitaminigényét. A vitaminszükséglet kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozással fedezhető. Nem megfelelő táplálkozás esetén vitaminhiány alakul ki.

A vitaminokat oldhatóságuk alapján két nagy csoportra oszthatjuk:
Zsírban oldódó vitaminok: A, D, E, K
Vízben oldódó vitaminok: C, B vitamin csoport

A szervezet a zsírban oldódó vitaminokat képes raktározni, ezért a zsírban oldódó vitaminok túladagolása káros hatásokkal járhat. A vízben oldódó vitaminokból a felesleg naponta kiürül, ezért nem lehet őket túladagolni, viszont utánpótlásukról naponta kell gondoskodnunk.
Az egyén vitaminszükséglete nagyobb terhesség és szoptatás (B2, B6, B12, C, E) idején, nagy stressz mellett ( C vitamin), újszülötteknél (D, E, K vitamin), gyermekeknél (C, D vitamin), érdemes növelni a bevitelt, ha a felszívódás csökken, például a zsírfelszívódás zavara, túlzott rostbevitel esetén.

Ne felejtsük el, hogy az élelmiszerek vitamintartalma tárolás és főzés során csökken. Fényérzékeny a B1, B2, B6, B12, A, D, E vitamin, hőérzékeny a B1, B2, B5, C, A vitamin. Ezért is érdemes növelni a nyers ételek arányát az étrendünkben.

Az A vitamin szükségletnek csak egyharmadát vesszük fel kész vitaminként (májból, tojásból, vajból), a többi elővitamin, elsősorban béta-karotin formájában jut a szervezetünkbe. Az A vitamin a májban raktározódik. Hámvédő vitamin és szemünk éleslátásáért is felel. Hiányában szaruhártya hyperkeratózis (elszarusodás, megvastagodás), valamint farkasvakság fordul elő, és a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenálló képessége is csökken. Az A vitamin hiánya főleg az idősek körében gyakoribb, általában a vitaminban szegényebb étrendjük miatt. A fertőzések, például a tüdőgyulladás fokozzák a vitamin felhasználását.Terhes nőknek különösen ajánlott, hogy ne adagolják túl a vitamint, mert magzatkárosító hatása lehet. Táplálkozással a túladagolása szinte lehetetlen, mert a szervezet a táplálék karotin tartalmából csak annyit alakít át A-vitaminná, amennyi szükséges a napi működéshez.

A D hormonhatású vitamin akkor képződik, amikor a bőrünket UVB sugarak érik. Ezért napi legalább 10 perces szabadban tartózkodás (fedetlen fejjel és karral) ellátja a szervezetünket a kellő D vitamin mennyiséggel, ám időjárástól függően október végétől-november elejétől a napsütéses tavasz beköszöntéig nem jut a bőrünk elegendő UVB sugárzáshoz, ezért pótlásra van szükség. Idősebbeknél különösen fontos a pótlása, mert a szervezet D vitamin előállító képessége a korral csökken.Csontozatunk egészségének megőrzéséhez nélkülözhetetlen.

Az antioxidáns hatású E-vitamin az öregedés folyamatát és első jeleit is késlelteti. Egészséges emberben, kellően változatos étrend, növényi olajok használata mellett, a táplálkozási eredetű E-vitamin hiány nem fordulhat elő. Zsírfelszívódási zavar esetében kell E-vitamin hiánnyal számolni és megfelelő módon pótolni. Ilyen esetben a vörösvérsejtek élettartama is csökken. Az E-vitamin nem csak az öregedést képes késleltetni, de hatékonyan védi az immunrendszert a károsító anyagokból, mint például a cigarettafüstből származó méreganyagok ellen is. Alkalmas a Parkinson-kór kezelésére és az Alzheimer-kór lefolyását is befolyásolja. A teljes antioxidáns hatás eléréséhez azonban az ajánlott napi bevételnél nagyobb mennyiségre van szükség.

A K-vitamin szervezetünkben többek között a véralvadást előidéző fehérjék – véralvadási faktorok – képződéséhez nélkülözhetetlen. A napi szükséges K-vitamin kb. 80%-át a bélbaktériumok szintetizálják. K-vitaminhiány a szervezetben, egészséges bélrendszernél szinte kizárt. Hiánya bél- és májbetegségben szenvedőket érinthet gyakrabban. Zsíremésztési és felszívódási zavarokkal küzdőknek fokozottan oda kell figyelni az elégséges K-vitamin bevitelre, mert könnyen sérülhet a normális véralvadásuk. Hiány esetén szigorú orvosi felügyelet szükséges, mert egy komolyabb sérülés esetén az elvérzés veszélye is fennállhat. D-vitaminnal együtt segít a csontritkulás megelőzésében.

Egy felmérés szerint a nők fele nem jut hozzá a napi ajánlott mennyiségű B6-vitaminhoz, annak ellenére, hogy az ételekben gyakran előfordul. A fogamzásgátlót szedő nőknél ez az arány még sokkal magasabb. Már kisebb mértékű hiánya szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát növeli. Súlyos B6-vitaminhiány tüneteként bőrbetegségek jelennek meg, dermatitis és acne jellemzően. Az idegrendszerre is hatással van, ezért a bőrtünetek előtt álmatlanságot, depressziót és esetenként görcsrohamokat lehet megfigyelni. A B6 vitamin a húsok, az összes gabonatermék, növények és olajos magvak. A főzés, tartósítás és feldolgozás során akár a vitamintartalom 50%-a is elveszhet.

Az egyetlen B-vitamin, amit a szervezetünk hosszabb ideig képes tárolni a B12 vitamin, főleg a májban raktározódik. Megfelelő mennyiségű gyomorsav szükséges, hogy a táplálékkal felvett fehérjékből szabaddá váljon a vitamin, ezért hiányához vezethet a csökkent gyomorsavtermelés. Ilyenkor fáradtság, depresszió, idegkárosodás okozta zsibbadás és bizsergés jelentkezhet a végtagokon. A vékonybél végső szakaszán szívódik fel, felszívódását nehezíthetik a bél gyulladásos betegségei (mint a Crohn-betegség és a colitis), a köszvény, illetve az alkoholizmus. .

Az antioxidáns C vitamin nagyon sokrétű, hatása az egész testre kiterjed. Erősíti a hajszálerek falát, a kollagén képződőséhez szükséges, egészségesen tartja az izmokat és az ínszalagokat, valamint az ínyt.Hiánya skorbut, szívbetegségek és szürke hályog kialakulásának kockázatát növeli. A C vitamin fokozza a vas felszívódását, ezért vashiányban mindig C vitaminnal együtt pótoljuk a vasat. Az E vitamin működését is segíti, együtt szedve magasabb lesz a vér E vitamin koncentrációja és az antioxidáns ezáltal újrafelhasználhatóvá válik.

Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.