Körömvirágos krém a legkisebbeknek – orrkenőcstől a popsikenőcsig

A körömvirág gyulladáscsökkentő és bőrápoló hatását a babáknál és a kisgyermekeknél is kihasználhatjuk. A korábban leírt olajos kivonatot vagy a zsírral készült egyszerű körömvirágkrémet is közvetlenül alkalmazhatjuk a gyulladt, sebes területen, de egy kis házi kotyvasztással tovább fokozhatjuk a hatását.

Gyermekem első nagyobb megfázása most következett be, nem sokkal azután, hogy túljutottunk az anyatejes korszakon. A sok orrtörölgetés hatására kipirosodott, néhol ki is sebesedett az orra. Neki is álltam egy kis krémkeverésnek, ami tényleg gyorsan rendbe tette a fiam bőrét az orra körül.

Az orrkenőcshöz vízgőz felett felolvasztottam egy lapos evőkanálnyi (kb. 9-10 g) méhviaszt, majd hozzákevertem 30 ml hidegen sajtolt olívaolajat (de bármilyen más hidegen sajtolt olaj is jó, napraforgó, vagy az alapból gyulladáscsökkentő hatású szezámolaj). Levéve a tűzről belekevertem fél kiskanál körömvirág kivonatot és fél kiskanál propolisz port. De tehetsz bele csak az egyikből 1 kiskanálnyit.

Nekem most gyári körömvirág kivonatom volt itthon, abból tettem bele. Ha házilag készült olajos kivonatot használsz, akkor az olívaolaj felét vagy kétharmadát is kiválthatod azzal a kivonattal, alkoholos kivonat (propolisz vagy körömvirág tinktúra) alkalmazása esetén gőz fölött keverd a krémbe és hagyd fortyogni egy kicsit, hogy az alkohol elpárologjon és véletlenül se csípje a babád bőrét.

Érdemes még hozzákeverni egy kapszula E-vitamint, ápolja a bőrt és tartósítja a krémet és tehetünk hozzá 1-2 csepp levendula illóolajat is, ezt egészen pici babáknál, ha az orr környékén alkalmazzuk inkább hagyjuk ki az érzékeny szaglásuk miatt. Ha nem tetszik a krém keménysége (ez csak kihűlés után derül ki), akkor egy kis plusz munkával szabályozhatjuk, ha híg lett, akkor egy kis méhviaszt kell hozzákeverni (olvasztani), ha túl kemény lett, akkor egy kis (olíva)olajat tegyünk még hozzá.

Ez a kenőcs persze nemcsak pici gyerekeknél és nemcsak orrkenőcsként alkalmazható, akár popsikenőcs is lehet belőle, sőt tovább is turbózhatjuk, ha a babapopsi védelmét akarjuk vele biztosítani.

 

Mivel én a leírt adag kétszeresét készítettem, de a mennyiségét túl soknak találtam, ezért a feléből egy ilyen felturbózott popsikenőcsöt készítettem, tehát az előző krémbe még forrón, de már a tűzről levéve habverővel belekevertem egy púpozott teáskanálnyi cink-oxidot, még néhány csepp levendula illóolajat és még egy kapszula E-vitamint. Ez nemcsak a pelenkától kipirosodott, de akár a kisebesedett popsin is gyorsan segít.

A körömvirág további, számos felhasználási lehetőségéről pedig itt olvashatsz.

 


One thought on “Körömvirágos krém a legkisebbeknek – orrkenőcstől a popsikenőcsig

  1. Pingback: Körömvirág felhasználási lehetőségei | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.