Falgyom – a gyógyító és tisztító gyom

A Magyarországon őshonos közönséges falgyom (Parietaria officinalis) leveleit, szárát étkezési célra és külsőleg – belsőleg gyógyításra is használhatjuk. Vízhajtó hatása miatt fogyasztása tisztító – és fogyókúráknál is ajánlott.

A falifűnek, romfűnek is nevezett gyomnövény a csalánfélék családjába tartozó faj. Külsőleg a csalánra hasonlít, de nem csíp. Étkezési célra virágzás előtt az egész növényt használhatjuk, később csak a zsenge friss hajtáscsúcsokat. Salátába, főzelékbe (például csalánnal együtt), levesbe (szép zöldre színezi) tehetjük.

Belsőleg a leve, főzete vagy forrázata a vizeletkiválasztó rendszer problémái, hólyaghurut esetén alkalmazható. Segítheti a vese- és epekő megelőzését is.  Vízhajtó, tisztító hatását méregtelenítő kúráknál használják ki, sőt a falgyom cellulitis, narancsbőr elleni teakeverékekben is megtalálható. Köptető hatása miatt köhögés elleni teakeverékeknek is az alkotórésze lehet.

Külsőleg a forrázatából vagy az aprított növényekből készített borogatást gyulladáscsökkentő, antibakteriális, sebgyógyító hatású, amelyet aranyér, végbél berepedése esetén, emlőgyulladásnál, sebkezelésnél alkalmazhatunk.

Mielőtt alkalmaznánk vegyük figyelembe, hogy erősen allergén hatású, ezért pollenallergiásoknak nem ajánlott.


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.