Természetes cukorpotlók 2.-Stevia

A valaha talált legédesebb természetes hatóanyag (ahogy megfogalmazta az egyik amerikai tudós) egyáltalán nem emeli meg a vércukorszintet, nincs kalóriatartalma, és számos kedvező hatása van a szervezetre, így talán a legideálisabb cukorpotló.

A jázminpakóca (Stevia rebaudiana) más nevén sztívia (stevia), édesfű vagy édes levél egy Dél-Amerikában évelő növény. A dél-amerikai őslakosok már több évszázada használják gyógynövényként és édesítésre. Mezőgazdasági termesztése csak az előző évszázad elején kezdődött. A stevia hatóanyaga, amelyet 1931-ben Franciaországban két kémikusnak sikerült izolálnia, az így kinyert finom kristályos fehér port pedig stevioside-nak nevezték el, 300-szor édesebb a cukornál.

A világ legnagyobb stevia fogyasztója Japán, ahol az 1950-es évek végén elkezdték termeszteni is a növényt. A szokásos háztartási édesítőszer szerepe mellett a jégkrémtől kezdve a süteményeken, a rágógumin és az üdítőkön át egészen a különböző tengeri halakig a legkülönbözőbb élelmiszereket édesítik vele. Az elmúlt 40 évben itt végezték a legtöbb átfogó kutatást végeztek, melyek kimutatták, hogy a steviának semmiféle toxikus hatása nincsen (még nagy dózisban fogyasztva sem), ugyanakkor számos jótékony hatása van.

Antibakteriális hatása és kedvező ásványianyag-tartalma miatt kiválóan alkalmas a fogszuvasodás és egyéb szájbetegségek megelőzésére, gyógyítására, a vérnyomásra, a vércukorszintre, az emésztésre, különböző bőrbetegségekre. Javítja az emésztést és a bélműködést, megnyugtatja a túlterhelt gyomrot, csökkenti a magas vérnyomást. Nem emeli meg a vércukorszintet, így cukorbetegek is használhatják.
Kalóriaértéke elenyésző, így segít az elhízás megelőzésében és a fogyókúrázóknak, ráadásul az édesség utáni vágyat is csökkenti. Külsőleg is használható gyulladásgátló, baktérium- és gombaölő tulajdonsága, amely remekül alkalmassá teszi különböző bőrproblémák, kelések, acne, kivörösödések, lábgomba kezelésére is.

A bioboltokban különféle formában találkozunk vele, a növény szárított leveleivel, alkoholos vagy vizes oldatával vagy kivonatként fehér por formájában vagy tablettaként.

Az egyetlen hátránya jellegzetes íze, amit a gyártók igyekeznek kiküszöbölni változó sikerrel. Elég drága, viszont nagyon keveset kell használni belőle. Érdemes többfélét is kipróbálni, míg megtaláljuk a számunkra kellemes ízű sztíviát. Az íze mindenképp más lesz, mintha cukrot használtunk volna, bár ez talán inkább kávénál, teánál érvényesül, süteménybe elkeverve nem feltünő, kivéve, ha túl sokat használunk belőle, mert akkor kesernyés lehet.
A megfelelő arányokat érdemes kitapasztalni és tartani, mert így kellemes, édes ízt kapunk. Egy evőkanál cukornak egy fél csipet Stevia por felel meg; 1-2 szem Stevia tabletta egy kockacukor mennyiségét helyettesíti; 1-2 csepp Stevioside folyadék kb. 1 kockacukornak felel meg.
Sütéshez, főzéshez legjobb az áttetsző Stevia szirupot (Stevioside folyadék) vagy a Stevia port használni.
Sütemények készítésekor a Stevia nem lép reakcióba, mint a cukor. Ez kiküszöbölhető, süteménynél a sütőpor mellé egy késhegynyi szódabikarbónát kell adni, így a sütemény ugyanúgy fel fog jönni, mintha cukor alkalmazásánál. A Stevia sütéskor nem barnul és nem karamellizálódik úgy mint a cukor, ezért ha olyan süteményeknél, ahol ez fontos, ott nem árt egy kis cukrot/mézet is használni.

Próbálkozhatunk otthon is stevia termesztésével. Mag és palánta is kapható itthon. Tavasztól késő őszig szabadban (kiültetve és cserépben is) vagy ablak között napfényes helyen tartható, télre viszont fagymentes/meleg helyre kell vinni, illetve ha ez nem lehetséges, akkor le kell aratni. A levelek változó édességűek, a stevioside tartalma átlag 10 % körüli. A leveleket száríthatjuk vagy készíthetünk házilag is kivonatot. 24 órára áztassuk be a Stevia leveleit tiszta alkoholba, majd szűrjük le és hígitsuk megfelelő mennyiségű vizzel! A maradék alkoholtartalmat eltávolíthatjuk lassú melegítéssel (nem forralásssal). Készíthetünk vizes oldatot is, de ebben az esetben a kivonat nem lesz olyan édes, mint alkoholos eljárás esetén. Mindkét eljárásnál lefőzhetjük a kivonatot, így sűrű Stevia szirupot kapunk.


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.