Székrekedés ellen – (nemcsak) kismamáknak

Természetes módszerekkel a kismama panaszok, terhességi tünetek ellen

Számos kismama küzd székrekedéses problémával a terhesség alatt, illetve szülés után. A székrekedés oka részben hormonális, aminek a hatására a belek mobilitása csökken, részben a baba nyomása miatt átrendeződik a hasüreg, emiatt megváltozik a bélrendszer vegetatív beidegzése, ami szintén hozzájárulhat a székrekedés kialakulásához. Már a terhesség kezdetekor gondoljunk erre és figyeljünk a megfelelő, rostokban gazdag táplálkozásra. Ha viszont mégis jelentkezik a probléma, a hashajtók helyett választhatunk más módszert az emésztésünk rendezésére.

A székrekedés, a növekvő magzat nyomása hajlamosít az aranyeres problémára, amely a szülés alatt még tovább súlyosbodhat. A megfelelő táplálkozás azért is fontos, mert a székrekedésnek magnézium-hiány is lehet az oka. Ha a kismama a székrekedés mellett lábikra-görcsökre, fáradékonyságra panoszkodik, mindenképp gondoljunk magnéziumpótlásra. Okozhat székrekedést a túlzott stressz is, ami görcsössé teheti a belek falának simaizomzatát, gátolva a belek mozgását, perisztaltikáját.

ÉTKEZÉS
A székrekedés megelőzése érdekében fontos, hogy magas rosttartalmú élelmiszereket fogyasszunk, válasszuk a teljes kiőrlésű termékeket a finomítottak helyett. Fogyasszunk sok gyümölcsöt és zöldséget. Az aszalt gyümölcsök, különösen a szilva, füge nagyon hatékony. Ne feledkezzünk meg a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztásáról sem.

Mind megelőzésre, mind a székrekedés megszüntetésére ajánlott az alma. Pektintartalma növeli a széklet térfogatát és ez fokozza a bélperisztaltikát. Mellesleg több, mint 20 féle ásványianyag és vitamin található benne. Sőt segít a túlzott étvágy leközdésében is.

Fogyasszunk rendszeresen búzakorpát is, már napi 35 gr korpa megkétszerezi a széklet mennyiségét, ráadásul gazdag B vitaminokban és vasat is tartalmaz.
Reform gyógygolyó székrekedés ellen: 12 db-hoz szükséges 4 púpozott evőkanál (kb. 4 dkg) búzakorpa, 8 evőkanál (kb. 16 dkg) házi, sűrű, cukor nélküli szilvalekvár, ezt összegyúrjuk és golyócskákat formálunk belőle, majd beleforgatjuk 2 evőkanál (kb. 2 dkg) kókuszreszelékbe.

A terhesség alatt kerüljük a gyógynövényekből készült hashajtó teák, mert ezek olyan mértékben fokozzák az alhas vérellátását, hogy vetélést, koraszülést okozhatnak. Tilos fogyasztani kutyabengekérget, szenna levelet és termést, valamint ricinust.

Helyette mértékkel fogyasztható szilvalekvár vagy aszalt szilva-lé.
A citromfű tea stresszes állapotban segíthet, kiváló nyugtató, így a belekre is hatással van, általa a belek ellazulnak, és tovább engedik a székletet.
A málnalevéltea hasfogó hatású, ha székrekedéssel küzdesz a terhesség alatt, inkább kerüld.
Makacs székrekedés, vagy szülés után, amikor nehezen lendülnek újra mozgásba a dolgok, alkalmazhatod az útifű maghéjat.

AROMATERÁPIA, MASSZÁZS
Egy csepp mandarin illóolajból és 1 evőkanál olíva vagy édesmandula-olajból készített keverékkel masszírozzuk a hasat a köldöktől kiindulva körkörös mozdulatokkal, kisebb, majd egyre nagyobb köröket leírva. A végén pedig a köldöktől jobbra és balra négy ujjnyira található akupressszúrás pontokra gyakoroljunk nyomást két percig.

HOMEOPÁTIA
A homeopátiás szereket alkalmozhatjuk kiegészítésképpen, de igyekezzünk a székrekedést életmóddal, táplálkozással, mozgással megoldani.
Collinsonía canadensis C9 2×5 golyó a legjobb szer a várandósság alatti székrekedésre. Jellemző, hogy a széklet darabos, nagyon kemény, nehezen ürül. Általában aranyeresség is társul hozzá.
Natríum cloratum C9 akkor alkalmazható, ha a székrekedés makacs, megfelelő diéta mellett is fennáll, a széklet kemény, bogyós.
Nux vomico C9 4×5 golyó javasolt, ha a kismama úgy érzi, az eredményes székletürítés ellenére sem ürül ki a bél.

Schüssler-sók közül a Magnezium phosphoricum D6 ajánlható, naponta 2-3×1 tablettát szopogasson el a kismama.

MOZGÁS

A beleket is mozgásban tartja. Ne feledkezzünk meg a sétáról, a testünket kíméletesen átmozgató tornáról sem. Különösen ajánlható a jóga, amelynek bizonyos elemei erősítik és tehermentesítik a gerincet, illetve segítik a hasi szervek energiaellátását, ezáltal a működésüket. A jóga-híd nevű gyakorlat tehermentesíti a gát-tájékot, megszűnteti a vénás pangást. Célszerű naponta többször is elvégezni, főleg székletürítés után. Hanyatt fekvésben húzzuk fel mindkét lábunkat térdben rneghajlítva, a talpunkat tegyük le a talajra. Mindkét karunk a törzsünk mellett pihen. Emeljük meg a csípőnket, annyira, hogy a törzs és a comb egyvonalban legyen és ne homorítson a deréktájék. A súlyunk a vállunkon és a talpukon van, a fejünket ne mozgassuk. Közben lélegezzünk kényelmesen.

Ha tetszett, hasznosnak találtad az információkat lájkold, pluszegyezd, és oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek róla!


One thought on “Székrekedés ellen – (nemcsak) kismamáknak

  1. Pingback: Aranyér ellen - (nemcsak) kismamáknak | Egészséges életmódszerek

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.