Sárgarépalé

A sárgarépa gyökerének préselt leve a répa gyógyító, méregtelenítő hatású tápanyagait koncentráltan tartalmazza. Édeskés íze miatt gyereknek és felnőttnek egyaránt ízletes vitaminkoktél készíthető belőle. Emiatt érdemes vegyes zöldésglevekhez is adagolni, némely erősebb ízű zöldség levét könnyebben fogyaszthatóvá teszi.

Legjobb reggel éhgyomorra, töményen inni önmagában vagy más zöldségek vagy gyümölcsök levével keverni. Csecsemőknél vízzel higítsuk. A préselés, centrifugálás is roncsolja a répa vastag sejtfalait, növelve ezzel a béta-karotin felszívódását.

Vitaminkoktélok

A petrezselymes sárgarépalé étvágygerjesztő, vízhajtó, fertőtlenítő hatású. Ehhez 250 ml sárgarépalevet turmixolj össze 6 szál petrezselyemmel. Hólyaghurut esetén naponta kétszer igyál belőle a panaszok enyhüléséig.

A répás céklalé általános immunerősítő, salaktalanító, emésztést, a máj működését és a nyirokkeringést serkentő ital, amely a légúti gyulladásokat is enyhíti, így megfázás, influenza, köhögés esetén is érdemes fogyasztani naponta 2 pohárral. A koktélhoz keverjünk össze 125 ml céklalevet ugyanennyi sárgarépalével és 50 ml uborkalével, majd tegyünk hozzá 1 evőkanál citromlevet és 1 evőkanál élőflórás joghurtot.

Káposztás, zelleres répakoktél is kiváló immunrendszer erősítő, amely segíti a szervezetünket a korokozók elleni küzdelemben. Ezenkívül segít a tél végén gyakori vitamin- és ásványi anyag hiányos állapotot felszámolni, megelőzve ezzel a tavaszi fáradtságot. Kúraszerűen alkalmazhatjuk, 2 héten keresztül napi 3 csésze elfogyasztása ajánlott. 250 ml káposztaléhez 125 ml sárgarépalevet és ugyanennyi zellerlevet keverjünk össze, frissen vágott korianderlevéllel díszíthetjük.

A sárgarépalé édes íze miatt könnyen itatja magát, de azért ne essünk túlzásba. A keleti orvoslási hagyományok (indiai, kínai) fontosnak tartják a különböző ízek kiegyensúlyozott fogyasztását. Ha ez az arány gyakran felborul az ugyanúgy az egészség rovására mehet. A kínai orvoslásban az édes íz megfelelő mértékben támogatja a lép és hasnyálmirigy működését, nagy mennyiségben már károsítja azokat és a gyomrot is, ezenkívül gyengíti a vesét, amely például hajhullásban nyilvánulhat meg.
Napi négy csészénél többet ne igyunk a sárgarépa levéből. Ez a tömény sárgarépelére vonatkozik, ha más zöldség levével keverjük, akkor ezt az ízhatást kiegyensúlyozhatjuk. Ugyanezt a feladatot megvalósíthatjuk a sárgarépa keserű ízű zöldjével. Egy keveset tegyünk a gyökér mellé a lé kipréselése közben. Magas ásványi anyag tartalma miatt érdemes a levesekbe is beletenni a szárakat főzés közben, amit tálalás előtt kiveszünk belőle.


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.